Воден (општина)

Општина Воден
Δήμος Έδεσσας
Dimos Edessas - Central Macedonia.svg
Општина Воден на картата на областа Централна Македонија
Dimos Edessas Topo.png
Топографска карта на општината Воден
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Постол
Гео. област:
Население: 29.799 (2001)
Седиште: Воден
Нас. места: 31
Пошт. бр.: 582 00
Пов. бр.: 23810-2
Портал: edessa.gr

Воден (грчки: Δήμος Έδεσσας, Димос Едесас) — општина во централниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е истоимениот град Воден.

Етничка Карта на Општина Воден

Населени местаУреди

Општината Воден е создадена на 1 јануари 2011 г., со спојување на две општини: Воден и Островско Езеро, согласно законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица ВоденУреди

 
Поранешната општина Воден на картата на некогашниот округ Постол.

Според пописот од 2001 г., општината Воден имала 25.619 жители и во неа влегуваат следниве општински единици и населени места:

 • Општински оддел Воден (18.832 жители)
 • град Воден (Έδεσσα, Едеса) (18.253 жители)
 • село Котугери (Καισαριανά, Кесаријана) (116 жители)
 • село Пачарешко (Προάστιο, Проастио) (48 жители)
 • село Црковјани (или Црковени; Εκκλησιοχώρι, Еклисиохори) (415 жители)
 • Општински оддел Владово
 • Општински оддел Гугово
 • село Гугово (Βρυτά, Врита) (506 жители)
 • Општински оддел Јаворени
 • Општински оддел Луковец (592 жители)
 • село Луковец (Σωτήρα, Сотира) (226 жители)
 • село Волкојанево (или В’лкојаново; Λύκοι, Лики) (64 жители)
 • село Почеп (Μαργαρίτα, Маргарита) (209 жители)
 • село Самар (Σαμάρι, Самари) (91 жител)
 • Општински оддел Месимер
 • село Месимер (Μεσημέρι, Месимери) (930 жители)
 • Општински оддел Нисија
 • село Нисија (Νησί, Ниси) (415 жители)
 • Општински оддел Оризари
 • село Оризари (Ριζάρι, Ризари) (1.129 жители)
 • Општински оддел Под (974 жители)
 • село Под (Φλαμουριά, Фламурија) (675 жители)
 • село Ошлјани (Αγία Φωτεινή, Агија Фотини) (299 жители)
 • Општински оддел Теово (893 жители)
 • село Теово (Καρυδιά, Каридија) (438 жители)
 • село Кронцелево (Κερασέαι, Керасее) (455 жители)

На територијата на општинскиот оддел се наоѓа и запустеното село Патичино (Патима).

Општинска единица Островско ЕзероУреди

 
Поранешната општина Островско Езеро на картата на некогашниот округ Постол.

Според пописот од 2001 г., општината Островско Езеро (Δήμος Βεγορίτιδας) со седиште во Острово (Арниса) имала 4.180 жители и во неа влегуваат следниве општински единици и населени места:

 • Општински оддел Острово (1.797 жители)
 • град Острово (Άρνισσα, Арниса) (1.550 жители)
 • село Друшка (Δροσιά, Дросија) (68 жители)
 • село Кадрево (Άγιος Δημήτριος, Агиос Димитриос) (63 жители)
 • село Ново Русилово (Νέα Ξανθόγεια, Неја Ксантогија) (114 жители)
 • село Русилово (или Росилово, Ξανθόγεια, Ксантогија) (2 жители)
 • Општински оддел Граматиково (308 жители)
 • Општински оддел Кочана
 • село Кочана (Περαία, Переја) (352 жители)
 • Општински оддел Ослој (1.079 жители)
 • село Ослово (или Ослој, Παναγίτσα, Панагица) (730 жители)
 • село Жерви (Жерве, Ζέρβη, Зерви) (349 жители)
 • Општински оддел Чеган (644 жители)
 • село Чеган (Άγιος Αθανάσιος, Агиос Атанасиос) (184 жители)
 • село Нов Чеган (Νέος Άγιος Αθανάσιος, Неос Агиос Атанасиос) (460 жители)

На територијата на општинската единица се наоѓаат и историските села Бегна (Агиос Спиридонас), Патичино (Патима) и Лагот (Лонгос).

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врскиУреди