Варош (Воден)

стара населба во Воден, Егејска Македонија

Варош (грчки: Βαρόσι, Вароси) — традиционално старо маало на градот Воден, Егејска Македонија.[1]

Варош
Βαρόσι
Куќи во Варош
Куќи во Варош
Варош is located in Грција
Варош
Варош
Местоположба во областа
Варош во рамките на Воден (општина)
Варош
Местоположба на Варош во Постолскиот округ и областа Централна Македонија
Координати: 40°48.1′N 22°3.8′E / 40.8017° СГШ; 22.0633° ИГД / 40.8017; 22.0633
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостолски
ОпштинаВоден
Општ. единицаВоден
Надм. вис.&10000000000000115000000115 м
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.582 00
Повик. бр.23810

На север се граничи со Паркот на водопадите и градскиот стадион, на југ со улицата „Архијереј Пантелејмон“, на запад со улицата „Капетан Гарофис“, а на исток со крајот на висорамнината на градот.[2]

Маалото се развило во христијанска македонска населба османлиско време на местото на стариот средновековен Горен Град.[3] Варош е единствената дел на градот со зачувана староградска архитектура, дело на месните мајстори и типични претставници на градителството од минатите векови од големо културно-историско значење. Има и градби од византиско и османлиско време.[2] Меѓу познаменитите градби во маалото се Јусмевата, Чамевата и Валасовата куќа, како и неколку цркви.[3][4]

Во 1966 г. Горниот Град е прогласен за споменик на културата[5] а во 1983 г. овој статус го добил и целиот Варош.[2]

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. Βελένης, Γ., Χ. Ζαρκάδα, Αθ. Πιτσιόλης (1993). „Αρχιτεκτονική τεκμηρίωση και ανάπλαση της συνοικίας Βαρόσι Έδεσσας“ (PDF). Νέες πόλεις πάνω σε παλιές. Ρόδος. 27-30: 537.
  2. 2,0 2,1 2,2 „ΥΑ ΥΠΠΕ/ΔΙΛΑΠ/Γ/94/2214/10-1-1983 - ΦΕΚ 154/Β/7-4-1983“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-03-10. Посетено на 17 март 2018.
  3. 3,0 3,1 „Έδεσσα .... παραδοσιακή συνοικία Βαρόσι“. Edesa City. Посетено на 19 март 2018.
  4. „Συνοικία Βαρόσι Έδεσσας“. Λουτρών Πόζαρ. Посетено на 19 март 2018.
  5. „ΥΑ 11707/14-6-1966 - ΦΕΚ 429/Β/8-7-1966“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2019-05-21. Посетено на 17 март 2018.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди