Куп на саемските градови 1960/61

Куп на саемските градови 1960/61 — трето издание на Купот на саемските градови и првото кое се одиграло во една сезона. Бирмингем Сити повторно стигнал до финалето, но повторно изгубил, овој пат од Рома. Повторно одреден број од земји пратиле свој претставник (репрезентација на град или клуб) за секој од нивните поголеми градови.

ОсминафиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Интер   14–3   Хановер 8–2 6–1
Лајпциг XI   6–61   Белград XI 5–2 1–4
КБ   11–4   Базел XI 8–1 3–3
Бирмингем Сити   5–3   Ујпешт 3–2 2–1
Загреб XI   4–5   Барселона 1–1 3–4
Хибернијан   -   Лозана Спорт
Лион   3–4   Келн XI 1–3 2–1
Ројал Унион Сеинт-Гилој   1–4   Рома 0–0 1–4

ЧетвртфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Интер   5–1   Белград XI 5–0 0–1
КБ   4–9   Бирмингем Сити 4–4 0–5
Барселона   6–7   Хибернијан 4–4 2–3
Келн XI   2–21   Рома 0–2 2–0

Semi-finalsУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Интер   2–4   Бирмингем Сити 1–2 1–2
Хибернијан   5–51   Рома 2–2 3–3

ФиналеУреди

Прв натпреварУреди

27 септември 1961
Бирмингем Сити   2–2   Рома Сент Ендру, Бирмингем
Гледачи: 21,005
Судија: Боб Дејвидсон (Шкотска)
Хелавел   78'
Орит   85'
Манфредини   30'   56'

Втор натпреварУреди

11 октомври 1961
Рома   2–0   Бирмингем Сити Олимписки стадион, Рим
Гледачи: 60,000
Судија: Пјер Швинте (Франција)
Фармер   56' (o.g.)
Пестрин   90'

Рома победила со вкупен резултат 4–2.

ПоврзаноУреди