Кумановска Река

(Пренасочено од Кумановка (река))

Кумановска Река, Кумановка или Голема Река — река во североисточна Македонија. Извира на во источниот дел на планината Скопска Црна Гора, па минува низ градот Куманово и завршува како десна притока на Пчиња. Долга е 44 км, со вкупен пад од 1.060 м, при просек од 24,1 .[1] Сливот зафаќа површина од 460 км2.

Кумановска Река
Голема Река
Kumanovska reka.jpg
Кумановска река на хидрографска карта на подрачјето
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворСкопска Црна Гора
УстиеПчиња
Сливна повр.460 км2
Физички особености
Должина44 единица?
Проток

Најзначајна притока на реката е Липковска Река, на која се изградени акумулациите Липковско Езеро и Глажња. Сливот е оголен и затоа коритото е мошне водопропусно, поради што доаѓа до поплави.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Кумановска Река". Македонска енциклопедија. , книга . Скопје: МАНУ. стр. стр. . 

Надворешни врскиУреди

Координати: 42°05′N 21°47′E / 42.083° N; 21.783° E / 42.083; 21.783