Кошарка на Летните олимписки игри 1980

Кошарката на Летните олимписки игри 1980 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Москва, СССР и тоа во машка и во женска конкуренција.

10. Олимписки турнир во кошарка
Москва 1980
Податоци
ДомаќинСССР
ГрадМосква
Дата20 јули – 30 јули
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато Југославија
2 сребро Италија
3 бронза  СССР
Жени
Екипи6
Медали
1 злато СССР
2 сребро Бугарија
3 бронза  Југославија
Турнир
← Монтреал 1976  Лос Анџелес 1984 →

МедалиУреди

МажиУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи   Југославија (YUG)   Италија (ITA)   СССР (URS)

ЖениУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Жени   СССР (URS)   Бугарија (BUL)   Југославија (YUG)


ТабелаУреди

Место Мажи Жени
Земја Н Поб. Пор. Земја Н Поб. Пор.
    Југославија 8 8 0   СССР 6 6 0
    Италија 8 4 4   Бугарија 6 4 2
    СССР 8 6 2   Југославија 6 4 2
4   Шпанија 8 4 4   Унгарија 6 2 4
5   Бразил 7 4 3   Куба 5 1 4
6   Куба 7 2 5   Италија 5 0 5
7   Полска 7 4 3
8   Австралија 7 5 2
9   Чехословачка 7 3 4
10   Шведска 7 3 4
11   Сенегал 7 1 6
12   Индија 7 0 7

ПоврзаноУреди


Надворешни врскиУреди