Конрад Фердинанд Мејер

Конрад Фердинанд Мејер (11 октомври 1825 - 28 ноември 1898) бил швајцарски поет и историски романописец, мајстор на реализмот, кој воглавно е познат по раскажувачките балади како "Die Füße im Feuer" (Нозе во оган).

Конрад Фердинанд Мејер
Роден/а11 октомври 1825(1825-10-11)
Цирих, Швајцаарија
Починат/а28 ноември 1898(1898-11-28) (возр. 73)
Килхберг, Швајцарија
ЗанимањеПоет
Јазикгермански
НационалностШвајцарец
Државјанство1867-1887
ЖанрПоетски реализам, експресионизам, комични новели

Животопис

уреди
 
Конрад Фердинанд Мајер со неговата помлада сестра Бетси, околу 1855 година
 
Конрад Фердинанд Мејер во костим, околу 1883 година

Мајер е роден во Цирих . Тој имал патрициско потекло. Неговиот татко, кој починал рано, бил државник и историчар, додека неговата мајка била високо образована жена. Во текот на своето детство биле забележани две особини, кои подоцна го карактеризирале како човек и поет: тој имал најсцрпувачки однос кон уредноста и чистотата, и живеел и собирал искуство од сеќавањето, односно меморијата, отколку од непосредната сегашност. Тој страдал од напади предизвикани од ментална болест, понекогаш барајќи хоспитализација; неговата мајка, слично, но била потешко погодена,па поради проблемите кои ѓи имала се самоубила.

По завршувањето на гимназијата, тој започнал да судира право, но историјата и хуманитарните науки биле од поголем интерес за него. Поминал значителни периоди во Лозана, Женева и Париз, и во Италија, каде што се интересирал за историски истражувања. Двајцата историчари кои влијаеле на Мејер особено биле Луис Вуллимин во Лозана и Јакоб Буркхард во Бјале чија книга за Културата на ренесансата ја стимулира неговата имагинација и интерес. Од неговите патувања во Франција и Италија (1857) Мејер добил многу инспирација за поставките и ликовите од неговите историски романи.[1] Во 1875, тој се населил во Килхберг, над Цирих.

Во 1880 година, тој добил почесен докторат од Универзитетот во Цирих . Починал во неговиот дом во Килхберг на 28 ноември 1898 година.

Новели

уреди

Главните дела на Мејер се историски новели:

  • 1873 Das Amulett (Амајлија) - Франција за време на масакрот на Свети Вартоломеј
  • 1878 Дер Шус фон дер Канцел ( Снимката од пулпата) - Швајцарија [1]
  • 1879 Der Heilige (Свети) - Томас Бекет, Среден век, Англија
  • 1881 Plautus im Nonnenkloster (Plautus in the Nunnery) - ренесансата, Швајцарија
  • 1882 Густав Адолф Страуд (страница на Густав Адолф ) - Триесетгодишна војна
  • 1883 Das Leiden eines Knaben (Страдањето на момчето) - Франција за време на владеењето на Луј XIV
  • 1884 Die Hochzeit des Mönchs (Свадба на монахот) - Италија, самиот Данте е воведен на дворот на Кангранде во Верона како раскажувач на чудната авантура на монах кој, по смртта на својот брат, бил принуден од неговиот татко скрши ги своите завети, но кој, наместо да се венча со вдовицата, се вљубува во друга млада девојка и слепо слегува до неговата судбина.[1]
  • 1885 Die Richterin (Судијата) - Carolingian време, Грисон, го воведува Карлејмен и неговото училиште за палата [1]
  • 1887 Die Versuchung des Pescara - Преродба, Италија - раскажува за големата криза во животот на Фернандо d'Ávalos, генерал на Карло V и сопругот на Викторија Колона <ref name="Americana">  Оваа статија содржи текст од дело кое сега е во јавна сопственостMeyer, Conrad Ferdinand (англиски)“. Encyclopedia Americana. 1920.CS1-одржување: ref=harv (link) Една или повеќе од претходните реченици вклучуваат текст од дело кое сега е во јавна сопственост :   Boucke, Ewald A. (1920). "Мајер, Конрад Фердинанд"   . Во Rines, Џорџ Едвин. Енциклопедија Американа

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3   Оваа статија содржи текст од дело кое сега е во јавна сопственостMeyer, Conrad Ferdinand (англиски)“. Encyclopedia Americana. 1920.CS1-одржување: ref=harv (link)