Кнежевско-српски театар

Кнежевско-српски театар е најстариот театар во Централна Србија. Се наоѓа во градот Крагуевац, четвртиот по големина град во Србија. Театарот е основан во 1835 година од Милош Обреновиќ, принцот на Србија. Во времето кога е основан театарот, Крагуевац бил првиот главен град на Кнежевството Србија.[1]

Историја уреди

 
Сцена Јоаким Вујиќ

Јоаким Вујиќ (1772–1847), писател, преведувач, учител по странски јазици, театарски продуцент, директор на театарот „Књажевско Србски“, првиот директор на Српскиот дворски театар во Крагуевац 1835/36 година.

Извештај за изведбата на првата секуларна претстава Кресталица во театарот Рондела во август 1813 година во Будимпешта која го преведе и организираше Јоаким Вујиќ. Оваа претстава го означила почетокот на српскиот секуларен театар.

Август фон Коцебуе (1761–1819) еден од најплодните германски писатели се чинеше дека е омилен драматург на Вујиќ бидејќи превел седум драми на Коцебуе.

Таа е обновена по Втората светска војна и се претвори во најотворена културна институција на градот која ги шири своите влијанија наоколу. Сцената на овој театар покрена молба на исклучително добри уметници кои ја одбележаа историјата на театарот во земјата.

Театарот во градот Крагуевац кој го носи името на таткото на првиот српски театар Јоаким Вујиќ го разви својот репертоар и постави претстави и се претвори во модерен современ театар.

Првите театарски претстави се поставени во 1825 година од страна на учителот Ѓорѓе Евгенијевиќ и неговите ученици. За време на втората посета на Крагуевац, Јоаким Вујиќ работеше заедно со нив.

Есента 1834 година на покана на великиот војвода Милош, Јоаким Вујиќ, најпознат и високо ценет човек по својата театарска работа, дојде во Крагуевац со големо искуство и репертоар. Набргу бил назначен за директор на Театарот со задача да ја организира театарската работа.

Театар Књажешко Србски – Првиот српски дворски театар бил сместен во адаптираните простории на типографијата и беше зграда со сцена, боксови и приземје. Репертоарот на театарот се состоеше главно од негови претстави, додека театарскиот ансамбл покрај Вујиќ како главен глумец и режисер го сочинуваа средношколци и возрасни аматери.

Првите претстави биле изведени во периодот од 2 до 4 февруари 1935 година кога се одржале таканаречените соборни седници во Сретење (Посетување на Богородица). Тоа беа главно драми на Вујиќ изведени за големиот војвода и неговото семејство и претставниците на народот, односно членовите на Собранието; музиката ја компонирал Јозеф Слезингер.[2]

Асамбл уреди

 • Иван Видосављевиќ
 • Ненад Вулевиќ
 • Јасмина Димитријевиќ
 • Катарина Јанковиќ
 • Милиќ Јовановиќ
 • Младен Кнежевиќ
 • Милош Крстовиќ
 • Саша Пилиповиќ
 • Сања Матејиќ
 • Чедомир Штајн
 • Александар Милојевиќ
 • Богдан Милојевиќ
 • Исидора Рајковиќ
 • Марија Ракочевиќ
 • Никола Милојевиќ
 • Марина Стојановиќ
 • Миодраг Пејковиќ
 • Драган Стокиќ
 • Душан Станикиќ
 • Ана Тодоровиќ Дијало
 • Надежда Јаковљевиќ

[3]

Објавување уреди

Потомци на Јоаким – Монографија уреди

 • Боро Драшковиќ, Речник на професијата (2011)
 • Миодраг Табачки, Автомонохраф (2010)
 • Мирко Бабиќ, секогаш и секаде, автор Драгана Бошковиќ (2009)
 • Семејството Билјана Србљановиќ и други приказни, автор Слободан Савиќ (2008)
 • Воислав Воки Костиќ, автор Миодраг Стојиловиќ (2007)
 • Потомци на Јоаким, автор Феликс Пашиќ (2006)

Премиера уреди

 • Ноќ во пабот Титаник од Небојша Брадиќ и режија на Небојша Брадиќ (2011)
 • Ѓаволот и малата дама од Ѓорѓе Милосављевиќ и режија на Жанко Томиќ (2011)
 • Клубски нов светски поредок од Харолд Пинтер, Хајнер Мулер, Платон, режија: Александар Дунѓеровиќ (2009)
 • Пиониер во Инголштат од Марилуиз Флајсер и режија на Ивана Вујиќ (2009) [4]

Ден на театарот уреди

На 15 февруари, Денот на театарот, најстариот српски театар, на најеминентните српски театарски писатели, глумци, режисери, сценографи, композитори им ги доставува Статуетката на Јоаким Вујиќ, Прстенот со ликот на Јоаким Вујиќ и Годишната награда на Књажевско-српски театар.[5]

Статуетка на Јоаким Вујиќ уреди

 
Статуетката на Јоаким Вујиќ
 
Билјана Србљановиќ
 
Мирко Бабиќ, 2009 г

Креатор на статуетката на Јоаким Вујиќ е Никола Кока Јанковиќ (роден е во Крагуевац во 1926 година), вајар и редовен член на Српската академија на науките и уметностите.[6]

Добитници на Статуетката на Јоаким Вујиќ

Прстен со фигура на Јоаким Вујиќ уреди

 
Прстенот со фигурата на Јоаким Вујиќ
 
Небојша Брадиќ, победник од 2008 година
Добитници на Прстенот со фигурата на Јоаким Вујиќ
 • 2002 – Љубомир Убавкиќ Пендула
 • 2003 – Марко Николиќ и Миодраг Мариќ
 • 2004 – Мирко Бабиќ и Југ Радивојевиќ
 • 2005 – Пјер Валтер Полиц
 • 2006 – Милош Крстовиќ
 • 2007 – Владан Живковиќ
 • 2008 – Небојша Брадиќ
 • 2009 – Себастијан Тудор
 • 2010 – Драгана Бошковиќ
 • 2011 – Драган Јаковљевиќ
 • 2012 – Горица Поповиќ
 • 2013 – Нада Јуришиќ
 • 2014 година - Милан Рус
 • 2015 - Снежана Ковачевиќ
 • 2016 - Ивана Вујиќ
 • 2017 - Марина Стојановиќ
 • 2018 - Братислав Славковиќ
 • 2019 - Миодраг Пејковиќ
 • 2020 - Јелена Јањатовиќ
 • 2021 година. - Анѓелка Николиќ [8]

Театар денес уреди

Во 1965 година овој театар ги иницирал и Состаноци на професионални театри Јоаким Вујиќ од Србија (во централна Србија) и тие се одржуваа секоја година во мај во еден од десетте различни градови.

Од 2006 година, Театарот станал редовен домаќин на Јоакимфест, Меѓународниот театарски фестивал.[9]

Како институција од особено значење за српската култура и уметност, Театарот се труди покрај прикажувањето на претстави да развива и други активности. Од 2005 година Театарот започна грандиозен издавачки бизнис со весникот Јоаким [10] , ја основа Галеријата Јоаким,[11] нарачал монографии на сите добитници на Статуетката на Јоаким Вујиќ,[12] 2009 година го објави првото издание на книгата Премиера,[13] започна да го истражува и објавува драмското наследство на Крагуевац. Претставите се прикажуваат на сцената Јоаким Вујиќ и на сцената Љуба Тадиќ, активна е и Театротека, а од февруари 2007 година ќе почне да работи и сцената Мија Алексиќ. Токму затоа Градот Крагуевац треба да го носи името Театрополис, прогласен во 2005 година, на 170-годишнината од основањето на најстариот театар во возобновената Србија. Од 2010 година Књажевско-српски театар е член на Светската театарска мрежа Интеракт.[14]

На 14 февруари 2007 година, на предлог на Управниот одбор на театарот Јоаким Вујиќ, градското собрание на Крагуевац донесе одлука со која на најстариот српски театар му се враќа првобитното име Књажевско-српски театар.

Галерија уреди

Поврзано уреди

 • Список на театри во Србија

Наводи уреди

 • Крагујевачко позориште 1835–1951 Автор: Рајко Стојадиновиќ 1975 г.
 • Крагуевачко позориште 1951–1984 Автор: Рајко Стојадиновиќ 2005 г.ISBN 86-82911-02-7

Надворешни врски уреди

44°00′38″N 20°54′37″E / 44.01056° СГШ; 20.91028° ИГД / 44.01056; 20.9102844°00′38″N 20°54′37″E / 44.01056° СГШ; 20.91028° ИГД / 44.01056; 20.91028

 1. „History of the City of Kragujevac“. Архивирано од изворникот на 2015-12-08. Посетено на 2022-02-19.
 2. „Knjaževsko-srpski teatar, About Theatre“. Архивирано од изворникот на October 8, 2009. Посетено на May 20, 2009.
 3. Књажевско-српски театар, Ансамбл Архивирано на 11 февруари 2022 г., Посетено на 18.1.2021.
 4. „Knjaževsko-srpski teatar, Publishing“. Архивирано од изворникот на June 11, 2018. Посетено на May 20, 2009.
 5. „Awards of the Knjazevsko-srpski teatar“. Архивирано од изворникот на October 8, 2009. Посетено на May 20, 2009.
 6. „Serbian Academy of Sciences and Arts“. Архивирано од изворникот на October 20, 2014. Посетено на April 6, 2017.
 7. joakimvujic.com”, 8.2.2021.
 8. joakimvujic.com 8.2.2021.
 9. „About Festival“. КЊАЖЕВСКО-СРПСКИ ТЕАТАР - Крагујевац (српски). Посетено на 2021-09-03.
 10. „Magazine Joakim, Editor: Zoran Misic, Publisher: Knjaževsko-srpski teatar 2005–2009“. Архивирано од изворникот на October 8, 2009. Посетено на May 20, 2009.
 11. „Gallery Joakim“. Архивирано од изворникот на 2018-07-03. Посетено на 2022-02-19.
 12. „Author: Feliks Pasic, Publisher: Joakim Vujic Theatre and The Theatre Museum of Serbia, 2006“. Архивирано од изворникот на June 11, 2018. Посетено на May 20, 2009.
 13. „The first edition book Premijera“. Архивирано од изворникот на June 11, 2018. Посетено на May 20, 2009.
 14. „World Theatre Network InterAct“. Архивирано од изворникот на 2014-02-01. Посетено на 2022-02-19.