Данило Стојковиќ, познат само како Бата, (српски: Данило Стојковић) (Белград, Србија, 11 август 1934 - 16 март 2002) бил српски театарски, телевизиски и филмски глумец[1].

Данило „Бата“ Стокјовиќ
Роден(а)Данило Стојковиќ
11 август 1934(1934-08-11)
Белград, Кралство Југославија
Починал(а)16 март 2002(2002-03-16) (возр. 67)
Белград, СР Југославија
Активен период1964 – 2002

Животопис уреди

Иако е роден во Србија, потеклото на Стојковиќ се од тетовското село Волковија.[2]

Значење и влијание уреди

Данило Стојковиќ делумно послужил како модел за книжевниот лик Десимир Стојковиќ, кој се јавува во делата на српскиот писател Светислав Басара.[3]

Наводи уреди

  1. Глигоријевић, Мило (Ур.). Данило Бата Стојковић. Музеј позоришне уметности Србије: Београд, 1995.
  2. „Легендарен глумец и благороден човек“. Утрински Весник. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2011-08-09.
  3. Svetislav Basara, Kontraendorfin (peto izdanje). Beograd: Laguna, 2021, стр. 222.

Надворешни врски уреди

 
Викицитат има збирка цитати поврзани со:
sr


Предупредување: Основниот клуч за подредување „Стојковиќ, Данило“ го поништува претходниот основен клуч за подредување „Стојковиќ, Данило Бата“.