Мира Бањац (Ердевик, 4 ноември 1929) — српска филмска, телевизиска и театарска глумица, една од најголемите живи ѕвезди на југословенскиот филм.[1][2][3]

Мира Бањац
Роден(а)Мирјана Бањац
4 ноември 1929(1929-11-04)(94 г.)
Ердевик, Шид, Кралство Југославија
НационалностСрпска
ОбразованиеУметничка академија
Алма матерУниверзитет во Нови Сад
ЗанимањеГлумица
Активен период1949–до денес

Животопис уреди

Мира Бањац, вистинско име Маријана Т. Бањац, припаѓа на првата генерација на глумци, која дипломирала драма во училиштето во Нови Сад (1950). Покрај кратките обврски во театрите во Сремска Митровица (1949-1951) и Националниот театар во Бања Лука (1953-1955), таа работела во српскиот национален театар во Нови Сад (1951-1970). Во  1970 година се преселила во Белград и станала член на Студиото 212.

Награди и признанија уреди

Таа има освоено бројни награди, меѓу кои се:

  • Дебреценов прстен, во (од 2000 година)
  • Златна Урна (2004)
  • октомвриската награда на Нови Сад
  • октомвриската награда на Белград,
  • Наградата на град Загреб (за ТВ серија "Марија"),

Наводи уреди

  1. „Ruma: Mira Banjac“. Архивирано од изворникот на 30 септември 2015. Посетено на 14 април 2012.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Mira Banjac: Spokoj i mir nadomak Dunava - Story.rs - Upoznajte poznate“. Архивирано од изворникот на 23 мај 2012. Посетено на 14 април 2012.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. „Knjiga o životu Mire Banjac - 24 Sata“. Архивирано од изворникот на 2016-04-22. Посетено на 14 април 2012.

 Надворешни врски уреди