Мира Бањац (Ердевик, 4 ноември 1929) — српска филмска, телевизиска и театарска глумица, една од најголемите живи ѕвезди на југословенскиот филм.[1][2][3]

ЖивотописУреди

Мира Бањац, вистинско име Маријана Т. Бањац, припаѓа на првата генерација на глумци, која дипломирала драма во училиштето во Нови Сад (1950). Покрај кратките обврски во театрите во Сремска Митровица (1949-1951) и Националниот театар во Бања Лука (1953-1955), таа работела во српскиот национален театар во Нови Сад (1951-1970). Во  1970 година се преселила во Белград и станала член на Студиото 212.

Награди и признанијаУреди

Таа има освоено бројни награди, меѓу кои се:

  • Дебреценов прстен, во (од 2000 година)
  • Златна Урна (2004)
  • октомвриската награда на Нови Сад
  • октомвриската награда на Белград,
  • Наградата на град Загреб (за ТВ серија "Марија"),

НаводиУреди

  1. „Ruma: Mira Banjac“. Архивирано од изворникот на 30 септември 2015. Посетено на 14 април 2012.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Mira Banjac: Spokoj i mir nadomak Dunava - Story.rs - Upoznajte poznate“. Архивирано од изворникот на 23 мај 2012. Посетено на 14 април 2012.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. „Knjiga o životu Mire Banjac - 24 Sata“. Архивирано од изворникот на 2016-04-22. Посетено на 14 април 2012.

 Надворешни врскиУреди