Клучка (Скопје)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Клучка

Карта

Местоположба 41°59′50″N 21°31′58″E / 41.99722° СГШ; 21.53278° ИГД / 41.99722; 21.53278Координати: 41°59′50″N 21°31′58″E / 41.99722° СГШ; 21.53278° ИГД / 41.99722; 21.53278
Основни податоци
Место Хиподром
Општина Гази Баба
Тип

 некропола  населба


Период доцнобронзено време
среден век
Портал „Археологија“

Клучка или Хиподромархеолошко наоѓалиште во источниот дел на населбата Хиподром во Општина Гази Баба, Скопје. На местото најдена е некропола од доцнобронзеното време, како и населба од средниот век.[1]

Откривање уреди

При изградбата на новата траса на автопатот Скопје-Катланово-Велес (А4), од северната страна на клучката што ги издвојува патиштата за Куманово (А2) и за Катланово (А4)[1], при копањето на заштитниот канал се најдени гробови со кремирани покојници погребани во урни. Во текот на 1989/90 г. е извршено заштитно ископување во загрозениот дел на наоѓалиштето при што се откриени вкупно 11 гроба — урни, а исто така и остатоци од средновековна населба.

Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 384. ISBN 9989-649-28-6.