Отвори го главното мени

БиографијаУреди

Леви-Строс е роден во еврејско семејство и пораснал во Париз, на улица во XVI округ наречена според уметникот Никола Пусен, на чие дело тој подоцна се воодушевувал и пишувал за него.[4] Таткото на Леви-Строс исто така бил сликар, а Клод се родил во Брисел токму затоа што татко му имал договор за да работи во тој град.[5]

НаводиУреди

  1. Rothstein, Edward. „Claude Lévi-Strauss dies at 100“, „The New York Times“, 3 ноември 2009 (посет. 4 ноември 2009 г).
  2. Doland, Angela. „Anthropology giant Claude Levi-Strauss dead at 100“, Associated Press, 3 ноември 2009 (посет. 4 ноември 2009 г).
  3. „Claude Levi-Strauss, Scientist Who Saw Human Doom, Dies at 100“. Bloomberg. 3 ноември 2009. конс. 3 ноември 2009. 
  4. Wiseman, p. 6
  5. Разговор со Жан Хозе Маршан

Надворешни врскиУреди