Камил Косовски

Камил Косовски (полски: Kamil Kosowski), роден на 30 август 1977 година во Островец Свиетокжишки) — полски поранешен фудбалер кој настапувал како играч од средниот ред..

Камил Косовски
Kamil Kosowski.jpg
Лични податоци
Полно име Камил Косовски
Роден на 30 август 1977 (1977-08-30) (44 г.)
Роден во Островец Свиетокжишки, Полска
Висина 1.86 м (6 ст 1 ин)
Позиција играч од средината на теренот
Младинска кариера
1984–1991 КЗСО Островец Свиетокжишки
1991–1996 Гверек Забже
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996–1999 Гурник Забже 64 (1)
1999–2008 Висла Краков 115 (13)
2003–2005ФК Кајзерслаутерн 43 (1)
2005–2006Саутхемтон 18 (1)
2006–2007Кјево 23 (0)
2008 Кадис 17 (0)
2008–2010 Апоел 44 (5)
2010–2011 Аполон Лимасол 17 (1)
2011–2013 ГКС Белчатов 33 (1)
2013 Висла Краков 10 (0)
Репрезентација
1998–1999 Полска под 21 15 (0)
2001–2009 Полска 52 (4)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 3 June 2013.
† Учества (Голови).

Клупска кариераУреди

Тој ја започнал кариерата во неговото родно место во локалниот тим Островец Свиетокжишки.

Висла Краков и позајмициУреди

Косовски станал познат во Полска после неговите настапи за Висла Краков во Купот на Уефа во сезоната.

Истата година тој се преселил во бундеслигашот Кајзерслаутерн како позејмен играч од Висла Краков, каде што поминал две години, а во 2005 година тој бил испратен на уште една позајмица во премиерлигашот Саутемптон, и бил за првпат повикан во полската репрезентација. Тој бил само еднаш стрелец за Саутхемтон во Премиерлигата против Хул Сити, а натпреварот завршил со нерешен резултат 1-1.[1]

Во сезоната 2006-2007 година, тој заминал во калчолигата во Италија, исто така како позејмен играч од Висла Краков, во тимот на Киево од Верона. По завршувањето на сезоната тој се вратил во тимот на Висла каде што одигра одлично во првиот дел од сезоната, со најмногу асистенции во лигата и постигнати 9 голови на 13 натпревари. Како и да е на 14 јануари 2008 година, Висла Краков и Косовски не ја продолжија соработката, бидејќи не се договорија за нов договор.

КадисУреди

На 25 јануари Косовски потпиша две и пол годишен договор со шпанскиот Кадис, во втората шпанска лига. Таа сезонна Кадис заврши на 20 тото место во Шпанската Сегунда (2007–08) и клубот се пресели во Сегунда Б дивизијата.

Апоел НикозијаУреди

 
Косовски играјќи за Апоел во Лигата на Шампионите против Челзи

На 7 Јули 2008 година,тој направи трансер во кипарскиот Апоел од Никозија и потпиша двегодишен договор. Во неговиот прв настап за Апоел, Косовски го постигна својот прв гол во победата против Анартозис во кипарското првенство. Во својата прва сезона за Апоел тој му помогна на клубот да ја освои кипаркста супер лига во сезоната 2008–09. покажувајќи ја својата класа како разноврстен играч.[2] Нардената сезоната тој го освои кипарскиот куп со Апоел и настапи 5 пати во Лигата на шампионите.

Апполон ЛимасолУреди

на 31 Мај 2010 година, тој потпиша двогодишен договор со Аполон Лимасол, на на крајот од првата сезона, неговиот договор беше раскинат.

ГКС БелчатовУреди

Во Јули 2011 година, тој потпиша едногодишен договор со ГКС Белчатов.[3]

Репрезентативна кариераУреди

Косовски настапи 52 пати за фудбалската репрезентација на Полска и постигна 5 гола..

Тој беше дел од полската фудбалска репрезентација на Светското првенство во Германија 2006 година, но одигра само 15 миниту на натпреварот против Еквадор.

International goalsУреди

# Date Venue Opponent Score Result Competition
1. 4 Април 2003 Островец Свиетокжишки, Полска   Сан Марино 5–0 Win Квалификации за Евро 2004
2. 16 Ноември 2003 Плок, Полска   Србија и Црна Гора 4–3 Win Пријателска
3. 26 Март 2005 Варшава, Полска   Азербејџан 8–0 Win Квалификации за Светско првенство во фудбал 2006
4. 3 Септември 2005 Чожов, Полска   Австрија 3–2 Win Квалификации за Светско првенство во фудбал 2006

НаводиУреди

  1. „Hull 1–1 Southampton“. BBC Sport. 22 November 2005. Посетено на 4 September 2009.
  2. „Video: Kamil Kosowski skill in action 2008–09“ (грчки).
  3. „Kamil Kosowski oficjalnie w Bełchatowie“ (полски). gksbelchatow.com. 5 July 2011. Архивирано од изворникот на 9 July 2011.

Надворешни врскиУреди