Илија Димовски - Гоче

Илија Димовски, познат со прекарот „Гоче“ ( 1905 во Статица, Костурско, — 26 јуни 1961 во Скопје) — македонски национален деец од Егејскиот дел на Македонија, борец за националните права на Македонците под Грција, учесник во НОВ.[1]

Илија Димовски - Гоче
Роден 1905
село Статица
Починал 26 јуни 1961
Скопје
Познат партизан

Животопис уреди

Во работничкото и македонското националноослободително движење се вклучил во предвоениот период. Учесник во ВМРО (об.) поради што е прогонуван и интерниран. Во 1941 година се отцепил од КПГ и формирал засебна македонска партиска организација со македонска национална платформа. Од 28 февруари 1943 година е командант е на Партизанскиот одред „Вичо“. На 2 август 1944 година станал комесар, а набргу и командант на Леринско-костурскиот македонски баталјон во составот на ЕЛАС. На 12 октомври 1944 година е поставен за командант на Леринско-Костурската македонска бригада, а на 18 ноември 1944 за командант на Првата егејска ударна бригада. Оваа бригада е првата која продефилирала во ослободена Битола.[2][3][4] Во септември 1946, командувал со македонските партизански единици на НОФ на планината Вичо, а во почетокот на 1947 со баталјон на ДАГ. Бил член на главниот одбор на НОФ на Македонците од егејскиот дел на Македонија.[5][6]

Носител е на партизанска споменица од 1941 година.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Ристовски, Блаже (2009). Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. стр. 472. ISBN 978-608-203-023-4. OCLC 499142958.CS1-одржување: датум и година (link)
  2. Bitola, Babam (2020-11-18). „На 18 ноември е формирана Првата егејска ударна бригада која прва продефилира низ Битола“. Бабам Битола (англиски).
  3. Весник, Битолски. „Одбележана 76 годишнината од формирањето на Првата Македонско Егејска бригада | Битолски Весник“.
  4. „Прва Егејска Македонска ударна бригада“. МACEDONIA-NEWS ....MESSAGES UNCENSORED. 2020-11-18.
  5. Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. 2000. стр. 160. ISBN 9989-624-46-1. На |first= му недостасува |last= (help)
  6. Личности од Македонија. Скопје: МИ-АН. 2002. стр. 95. ISBN 9989-613-28-1. На |first= му недостасува |last= (help)

Литература уреди

  • Егејска Македонија во антифашистичката војна 1941-1943 година, Том VII, Книга 1, Скопје 1985.

Надворешни врски уреди