Иво Мршник (словенечки: Ivo Mršnik), (Кнежак, 20 јуни 1939словенечки сликар и графичар[1].

Иво Мршник
Ivo Mršnik
Роден(а)јуни 20, 1939(1939-06-20)
Кнежак, Илирска Бистрица , Словенија
ЖивеалиштеСловенија
НационалностСловенец
Занимањеакадемски сликар и графичар

Животопис

уреди

Дипломирал на Академијата за ликовни уметности во Љубљана. Од 1978 година е вработен на Факултетот за образование во Љубљана, од 1998 година како редовен професор по цртеж и графика со методологија. Во декември 2011 година, Универзитетот во Љубљана му ја додели титулата почесен професор на УЛ.[2].

Творештво

уреди

Веќе во 1970-тите, Иво Мршник создаде интересен, концептуално базиран опус на речиси фотореалистички цртежи. Подоцна, преку серија големи портрети, неговиот цртеж беше сведена на основните работи и се разви во препознатлива и добро втемелена психограмска практика, која беше изложена и на U3, на Триеналето на словенечката современа уметност и на 22-то меѓународно графичко биенале (и двете 1997). Потоа имаше уште еден пресврт. Како што пишува Чртомир Фрелих: „Кога се чинеше дека естетиката на Мршник се намали на една точка, од оваа точка изненадувачки логично растат нови универзуми.“ , за убедлив уметнички став и патување со текот на времето, а во исто време инсистирајќи на сопствената поетика.[3].

Иво Мршник е еден од позначајните словенечки ликовни автори кој што има создадено обемен ликовен опус особено во графиката, опус кој што има своја убедлива и истакната афирмација и значење не само во Словенија туку и во странство. Неговите графички листови се дел од истакнатите колекции како што се: Албертина, музејска колекција, Виена, Австрија, Национален фонд за современа уметност (FNAC), Париз.

Во своите дела, Иво Мршник постојано ја спојува мисловноста и контролата со спонтаноста и случајноста. Линиите - трагите на раката - се визуелни и концептуални знаци на искуството на авторот, тие се фрагменти од неговите мисли и чувства. Отсуството на бои и минималистички стил го нагласуваат изразот на линии и текстури. Софистицираниот и интимен стил на цртање открива огромна емотивна и интелектуална суптилност.[4].

Изложби

уреди

Реализирал бројни самостојни изложби, најчесто во истакнати галерии во Љубљана, Крањ, Горица - Италија , Шкофја Лока, Копер.

Учествувал во повеќе од стот групни изложби низ многу светски ликовни центри[5].

Награди

уреди

Библиографија

уреди
  • Ivo Mršnik, risbe in grafike; [Mednarodni grafični likovni center, Ljubljana, 2010], ISBN 9616229311, 9789616229319
  • 32è Mini Print Internacional de Cadaqués 2012; 32è Mini Print Internacional de Cadaqués 2012, 2013. [na spletu], Katalog

Наводи

уреди
  1. Ivo Mršnik: Some lines and some dots - graphics, drawings
  2. Ivo Mršnik ART FACT[мртва врска]
  3. Ivo Mršnik ART FACT[мртва врска]
  4. Razstava Ivo Mršnik: S točke desnega očesa
  5. „Ivo Mršnik“. Архивирано од изворникот на 2022-11-30. Посетено на 2023-01-08.

Надворешни врски

уреди