Илирска Бистрица (словенечки: Ilirska Bistrica) — мал град во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Градот е центар на општината Илирска Бистрица. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Илирска Бистрица
Ilirska Bistrica
Поглед на Илирска Бистрица
Грб на Илирска Бистрица
Илирска Бистрица is located in Slovenia
Илирска Бистрица
Илирска Бистрица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′4.5″N 14°15′9.7″E / 45.567917° СГШ; 14.252694° ИГД / 45.567917; 14.252694
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна34,78 км2 (13,43 ми2)
Надм. вис.&10000000000000421199999421,2 м
Население (2020)
 • Вкупно4.323
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Етимологија

уреди

Името Илирска Бистрица, своето потекло го има во времето на Австриската империја, кога областа била дел од Кралството Илирија, административна единица помеѓу 1816 и 1849 година. Придавката Илирска (германски: Illyrisch) била додадено на старото име Бистрица (Feistritz), разликувајќи го од другите градови во општата област како што е Феистриц им Розентал (словенечки: Bistrica v Rožu) или Словенска Бистрица (словенечки: Slovenska Bistrica).

Географија

уреди

Центарот на градот се наоѓа на античкиот пат од Постојна и Пивка до Риека на јадранскиот брег. Сместено е во долината на реката Река, на стрмниот раб на густо пошумената висорамнина Снежник на североисток. На југозапад, ридовите Бркини ја формираат природната граница со историскиот регион на словенечкото приморје.

Црква

уреди

Парохиската црква во градот е посветена на Свети Петар и припаѓа на Коперската епархија. Втората црква во градот е посветена на Свети Георги.[1]

Наводи

уреди
  1. Koper, Škofija. „Škofija Koper“. Škofija Koper (словенечки). Посетено на 2021-12-01.