Кнежак (словенечки: Knežak) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Кнежак
Knežak
Поглед на Кнежак
Кнежак is located in Slovenia
Кнежак
Кнежак
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°37′33.4″N 14°14′20.7″E / 45.625944° СГШ; 14.239083° ИГД / 45.625944; 14.239083
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна11,99 км2 (4,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000581100000581,1 м
Население (2020)
 • Вкупно453
 • Густина38/км2 (98/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6253