Алмелоград и општина во Холандија , поточно во покраината Оверeјсел и во него живеат 72,511 жители спрема податоците од 2014 година.

Алмело
Општина
Центарот на Алмело
Центарот на Алмело
Знаме на АлмелоГрб на Алмело
Highlighted position of Almelo in a municipal map of Overijssel
Местоположба во Оверајсел
ЗемјаХоландија
ПокраинаОверајсел
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникЈон Херман-Флудбелд (ВВд)
Површина[2]
 • Вкупна69,41 км2 (2,680 ми2)
 • Земјишна67,42 км2 (2,603 ми2)
 • Вода1,99 км2 (77 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000001200000012 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно72.560
 • Густина1.076/км2 (2,790/ми2)
ДемонимAlmeloër
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.7600–7614, 7627
Повик. бр.0546
Мреж. местоalmelo.nl
Топографска мапа на Алмело, Септември 2014
Католичката црква Св.Џорџиус во Алмело
Железничка станица во Алмело
Куќата Алмело

Географски каректеристикиУреди

Алмело лежи на источниот дел на Холандија, на местото каде што се спојуваат Оверајсел и Твенте. Алмело е уште и седиште на општините Аадорп, Мариапарохие и Борнебрукел.

ИсторијаУреди

Во средниот век, Алмело бил седиште на локалните барони и феудалци, таканаречени Рехтерен. Од 1350. година градот станал феуд на семјството Хекерен, кои владееле и со Лимбург од 1711 година. Наследниците на таа фамилија и ден денес имаат дворец, „Huis Almelo“ изградена е помеѓу 1662. - 1664 година.

Во текот на 19.век Алмело станал еден од најголемити центри за проеизводство на текстил.

ЗнаменитостиУреди

Најголемите атракции на Алмело се протестанската катедрала Големата Врква (Grote Kerk), изградена од 15-ти до 18 век, градското собрание од 16 век (сега туристичка канцеларија), и зградата на поранешниот пазар (Waag) со мерните уреди, каде што таа е денес галерија.

СтопанствоУреди

По падот на текстилната индустрија, економијата денес во градот се потпира на услужниот сектор, некои компании се ангажирани во производството (Urenco - јадрено гориво) и транспортот.

Збратимени градовиУреди

НаводиУреди

  1. „Division of tasks“ (холандски). Gemeente Almelo. Посетено на 26 March 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 26 March 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врскиУреди