Assen (холандски: [ˈɑsə(n)]  ( слушни)) е општина и град во северозападна Холандија, и е главен град на покраината Дренте.Градските прави ги добил во 1809 година. Асен е познат по трката со мотоцикли TT Circuit Assen, која се одржува секој последена недела од Јуни, но исто така градот е познат и по фестивалот на танци Асен Фестивал.

Асен
Град и Општина
Дренте Музејот во Асен
Знаме на АсенГрб на Асен
Highlighted position of Assen in a municipal map of Drenthe
Локација во Дренте
ЗемјаХоландија
ПокраинаДренте
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникМарко Аут (ВВД)
Површина[2]
 • Вкупна83,45 км2 (3,222 ми2)
 • Земјишна81,94 км2 (3,164 ми2)
 • Вода1,51 км2 (58 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000001000000010 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно67.601
 • Густина825/км2 (2,140/ми2)
ДемонимAssenaar, Asser
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.9400–9409, 9486–9489, 9492
Повик. бр.0592
Мреж. местоassen.nl
Типична мунументална зграда во Асен парк "De Eerste Steen".
Црквата: Де Јозефкерк

Градските права

уреди

Асен официјален станал град во 1809 година по Хуфореден, како село со околу илјада и шестотини луѓе, Асен стана второто место во Дренте со право на град, доделени од страна на кралот Луј Наполеон, кој имаше големи планови за ова село.

Индустрија

уреди

Околу 1900 година Асен почна да игра повеќе истакната индустриска улога. Тој бил првично центар на државните служби, но по формирањето на кланицата, млечните фабрики и индустријата за леење железо се создадени повеќе различни можности за проширување и охрабрувачки раст. Околу 1930 година, преку воспоставување на различни психијатриски болници и здравствени центри, Асен стана централна точка за здравствена заштита во покраината.

Раст

уреди

По завршувањето на Втората светска војна, Асен не бил повеќе од 20.000 жители. На со Асен ТТ градот станал многу пошироко познат, како и после 1950 година, со развојот на индустриското јадро, Асен почне да расте побрзо. Холандската нафтена компанија (Nederlandse Aardolie Maatschappij) го утврдила во градот, а со тоа, станала најголем тренд. Тој исто така е најбрзо-растечкиот град во северниот дел на Холандија, кои изобилува со можности за вработување, особено во терцијарниот сектор на економијата и услужната индустрија. Невиден раст на градот во однос на куќите и жителите се одвива со прашањата за животната средина кои стануваат сè поитни.

Сообраќај

уреди

Желензичката станица Асен, содржи и дава услуги до градовите низ цела Холандија.

Туристички атракции

уреди
 
Топграфска мапа на Асен, Септември 2014 година

Туристички трофеј

Популарната трка со мотоцикли TT Circuit Assen е една од најпознатите трки во светот и е дел од календарот на престижното Грант При натпреварување уште од 1949 година.

Музејот на Дренте

Музејот Дренте обезбедува поглед на светот и на Дренте, со приказни за археологијата, уметноста и историјата.

Наводи

уреди
  1. „Mayor“ (холандски). Gemeente Assen. Посетено на 5 October 2013.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 5 October 2013. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врски

уреди