Елјеса Касо

македонски театарски, филмски и телевизиска глумец

Елјеса Касо (р. 4 октомври 1961 во Гостивар) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Тој е професор во "Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје на отсекот за Актерска игра".

Елјеса Касо
Роден 4 октомври 1961 (1961-10-04) (61 г.)
Гостивар, Македонија Македонија
Националност Македонски Турчин
Познат по улогите во:
Збогум Румелија
Големото прогонство во Кавкасија
Минатото лето на Балканот
Занимање глумец

Филмографија Уреди

Касо ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Добриот стражар
1994 Прекалени ТВ-серија Мендух ага
2002 Наше маало ТВ-серија
2003 Нежната страна на заборавот ТВ-филм
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм Јован
2007-2009 Збогум Румелија ТВ-серија Командир Џезми
2009-2010 Балканска свадба ТВ-серија Владемир
2012 Величествениот султан ТВ-серија
2012 Минатото лето на Балканот ТВ-серија Реџеп ага
2015-2016 Големото прогонство во Кавкасија ТВ-серија Ахмет
2020 Горчлива цреша ТВ-филм
2022-2023 Балканска приспивна песна ТВ-серија

Награди Уреди

Наводи Уреди

  1. „Eljesa Kaso“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.