Европска народна партија

политичка партија во Европската Унија

Европската народна партија (на англиски: European People's Party, скратено EPP) е европска политичка партија чии идеолошки гледишта се христијанско-демократски,[1] конзервативни[2][3] и либерално-конзервативни.[1] Како транснационална организација, таа е составена од повеќе политички партии. Европската народна партија е создадена во 1976 година од неколку христијанско-демократски партии.[3][4][5][6][7] Нејзин претседател од 2019 година е поранешниот премиер на Полска и претседател на Европскиот совет, Доналд Туск.[8] Европската народна партија е најголемата партија во Европскиот парламент од 1999 година и во Европскиот совет од 2002 година.

Европска народна партија
ВодачДоналд Туск (PL)
Жан Клод Јункер (LU)
ПретседателЖозеф Дол (FR)
Основана8 јули 1976 (1976-07-08)
Бои     Сина
Европски парламент
216 / 751
Европски Совет
8 / 28
Мрежно место
epp.eu
Политика на Европска Унија
Политички партии
Избори

Членки уреди

Држава Партија Скратеница
  Австрија Австриска народна партија

Österreichische Volkspartei

ÖVP
  Белгија Демохристијански и фламански

Christen-Democratisch en Vlaams

CD&V
Посветените

Les Engagés

LE
  Бугарија Граѓани за европски развој на Бугарија

Граждани за европейско развитие на България

GERB
Демократи за силна Бугарија

Демократи за силна България

DSB
Сојуз на демократските сили

Съюз на демократичните сили

SDS
Движење „Бугарија на граѓаните“

Движение „България на гражданите"

BCM
  Хрватска Хрватска демократска заедница

Hrvatska demokratska zajednica

HDZ
Хрватска демохристијанска партија

Hrvatska demokršćanska stranka

HDS
  Кипар Демократски сојуз

Δημοκρατικός Συναγερμός

DISY
  Чешка Христијанска и демократска унија – Чехословачка народна партија

Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová

KDU–ČSL
TOP 09 TOP 09
  Данска Конзервативна народна партија

Det Konservative Folkeparti

C
Демохристијани

Kristendemokraterne

KD
  Естонија Исамаа I
  Финска National Coalition Party

Kansallinen Kokoomus Samlingspartiet

KOK
Christian Democrats

Kristillisdemokraatit Kristdemokraterna

KD
  Франција Републиканци

Les Républicains

LR
  Германија Демохристијански сојуз на Германија

Christlich Demokratische Union Deutschlands

CDU
Christian Social Union in Bavaria

Christlich-Soziale Union in Bayern

CSU
  Грција Нова демократија

Νέα Δημοκρατία

ND
  Унгарија Христијанско-демократска народна партија

Kereszténydemokrata Néppárt

KDNP
  Ирска Фине Гејл FG
  Италија Форца Италија FI
Јужнотиролска народна партија

Südtiroler Volkspartei

SVP
Централен сојуз

Unione di Centro

UdC
Трентинско тиролска автономистичка партија

Partito Autonomista Trentino Tirolese

PATT
Народна алтернатива

Alternativa Popolare

AP
Народна партија за Италија

Popolari per l'Italia

PpI
  Латвија Единство

Vienotība

V
  Литванија Татковинска унија – Литвански христијански демократи

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai

TS-LKD
  Луксембург Христијанско-социјална народна партија

Chrëschtlech Sozial Vollekspartei Parti populaire chrétien social Christlich Soziale Volkspartei

CSV/PCS
  Малта Националистичка партија

Partit Nazzjonalista

PN
  Холандија Христијанско демократски апел

Christen-Democratisch Appèl

CDA
  Полска Граѓанска платформа

Platforma Obywatelska

PO
Полска народна партија

Polskie Stronnictwo Ludowe

PSL
  Португалија Социјалдемократска партија

Partido Social Democrata

PPD/PSD
Демократски и социјален центар – Народна партија

Centro Democrático e Social – Partido Popular

CDS-PP
  Романија Национално-либерална партија

Partidul Național Liberal

PNL
Демократска унија на Унгарците во Романија

Romániai Magyar Demokrata Szövetség Uniunea Democrată Maghiară din România

UDMR
Партија на народното движење

Partidul Mișcarea Populară

PMP
  Словачка Христијанско демократско движење

Kresťanskodemokratické hnutie

KDH
Демократи

Demokrati

D
Унгарска алијанса

Magyar Szövetség Maďarská Aliancia

Ali
Словачка

Slovensko

Slovensko
  Словенија Словенечка демократска партија

Slovenska demokratska stranka

SDS
Словенечка народна партија

Slovenska ljudska stranka

SLS
Нова Словенија–Христијански демократи

Nova Slovenija – Krščanski demokrati

NSi
  Шпанија Народна партија

Partido Popular

PP
  Шведска Умерена коалициона партија

Moderata samlingspartiet

Предлошка:Party abbr
Христијански демократи

Kristdemokraterna

Предлошка:Party abbr

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Нордсиек, Волфрам (2019). „European Union“. Parties and Elections in Europe. Посетено на 27 јануари 2021.
  2. Сломп, Ханс (26 септември 2011). Europe, A Political Profile: An American Companion to European Politics. ABC-CLIO. стр. 246. ISBN 978-0-313-39182-8. Посетено на 27 јануари 2021.
  3. 3,0 3,1 Маушаген, Петар (4 септември 2018). „German conservative seeks to front center-right in EU elections“. Reuters. Посетено на 27 јануари 2021.
  4. Хосе Марија Магоне (2006). The New World Architecture: The Role of the European Union in the Making of Global Governance. Њујорк: Transaction Publishers. стр. 130. ISBN 978-0-7658-0279-8.
  5. Вит Хлушек; Љубомир Копечек (2010). Origin, Ideology and Transformation of Political Parties: East-Central and Western Europe Compared. Лондон: Ashgate Publishing. стр. 11. ISBN 978-0-7546-7840-3.
  6. Јосеф Марија Коломер (2008). „The European Union: A Federal Democratic Empire?“. Во Јосеф Марија Коломер (уред.). Comparative European Politics. Лондон: Taylor & Francis. стр. 288. ISBN 978-0-415-43755-4.
  7. Карл Магнус Јохансон (2009). „The Emergence of Political Parties at European Level: Integration Unaccomplished“. Во Sverker Gustavsson; Ларс Окселхеим; Ларс Пехрсон (уред.). How Unified Is the European Union?: European Integration Between Visions and Popular Legitimacy. Springer. стр. 160. ISBN 978-3-540-95855-0.
  8. „Donald Tusk elected president of European People's Party“. Politico. 20 ноември 2019. Посетено на 27 јануари 2021.