Ева Кајли (грчки: Εύα Καϊλή; родена на 26 октомври 1978 година) — грчка политичарка која е член на Европскиот парламент (ЕП) од 2014 година. Таа била една од четиринаесетте потпретседатели на Европскиот парламент од јануари 2022 година, додека не била уапсена во декември 2022 година и обвинета за корупција како дел од катарскиот корупциски скандал во Европскиот парламент. Таа била пратеник во грчкиот парламент од 2007 до 2012 година и, пред нејзината политичка кариера, била презентер на вести за грчкиот телевизиски канал МЕГА канал од 2004 до 2007 година. По нејзиното апсење на 9 декември 2022 година, Кајли е задржана во истражен затвор во Брисел и, преку нејзините адвокати, ги отфрлила сите обвиненија против неа.

Ева Кајли
Εύα Καϊλή
Ева Кајли во 2016 година
5-ти Потпретседател на Европскиот парламент
На должноста
18 јануари 2022 – 13 декември 2022
суспендирана: 9 декември 2022 година - 13 декември 2022 година
Служи со Список
Претседател Роберта Метсола
Член на Европскиот парламент за Грција
На должноста
Стапил
28 мај 2014
Член на Грчкиот парламент
На должноста
18 септември 2007 – 9 мај 2012
Изборна единица Солун A

37.98% (1st)

Лични податоци
Роден(а) 26 октомври 1978(1978-10-26)(45 г.)
Солун, Грција
Партија ПАСОК (1992–2022)
Други припадности Прогресивен сојуз на социјалистите и демократите (2014–2022)
Сожител Франческо Џорџи
Деца 1
Установа Универзитет „Аристотел“ – Солун
Професија предавач на вести, политичар[1]
Портал evakaili.gr

Ран живот и образование

уреди

Кајли е родена во октомври 1978 година во Солун од родителите Марија Игнатијаду и Александрос Кајлис. [2] Таа има помлада сестра, Манталена, [б 1] која е извршен директор на ELONTech, организација која е усогласена со парламентарната работа на Кајли за нови технологии . [3]

Кајли студирала архитектура и градежен инженеринг на Универзитетот Аристотел во Солун. Студиите ги продолжила на Универзитетот во Пиреја каде што во 2008 година магистрирала за меѓународни и европски прашања.

Кариера

уреди

Пред нејзината политичка кариера, Кајли била водител на вести во Мега Канал од 2004 до 2007 година

Во 1992 година, Кајли се приклучила на младината на ПАСОК . Во 2001 година, таа станала претседател на Асоцијацијата на студенти на Факултетот за архитектура, а до 2002 година, таа веќе била најмладиот член кој бил избран во Советот на град Солун. [3]

Пратеник во Парламентот на Грција

уреди
 
Кајли на дебата во Европскиот парламент за корупција во 2014 година

На националните избори во 2004 година, Кајли била најмладиот кандидат. [3] На националните избори во 2007 година, таа била избрана за пратеник во Грчкиот парламент во првиот округ на Солун. Во тоа време таа била најмладата пратеничка во партијата ПАСОК. [4] Таа го задржала своето место на националните избори во 2009 година до 2012 година.

За време на нејзиниот мандат во Парламентот, Кајли била член на следните парламентарни комисии: Постојана комисија за културни и образовни прашања, Постојана комисија за национална одбрана и надворешни работи и Специјален постојан комитет на Грците во странство. Таа, исто така, била член на грчката делегација на Парламентарното собрание на Организацијата на Црноморската економска соработка (БСЕЦ), Парламентарното собрание на НАТО и Парламентарното собрание на Унијата за Медитеранот.

Пред клучното гласање за доверба на премиерот Јоргос Папандреу во ноември 2011 година, Кајли излегла на насловните страници кога објавила дека ќе одбие да ја поддржи владата во гласањето; ова би го оставило Папандреу со поддршка од само 151 пратеници на ПАСОК од 300. [5] Таа подоцна отстапила и Папандреу го добил гласањето за доверба со сите 155 пратеници на ПАСОК кои ја изразиле својата поддршка за неговата влада. [6]

Пратеник во Европскиот парламент

уреди

Ева Кајли е пратеник во Европскиот парламент од 2014 година и била член на групата Прогресивна алијанса на социјалистите и демократите (С&Д) до нејзиното протерување во 2022 година. Кајли во одниот период настапувала како независна. Таа е потпретседател за стратегија за иновации, ИКТ, технологија, предвидување, бизниси, ESG и CSR, ОН, СТО, ОЕЦД и Блискиот Исток. Таа станала првата жена [7] која претседавала со телото за проценка на науката и технологијата на Европскиот парламент (STOA) 2017–2022 година. Била и претседател на Центарот за вештачка интелигенција (C4AI) и претседател на Делегацијата за односи со Парламентарното собрание на НАТО (ДНАТ) 2014–2019 година. Таа била член на Комитетот за индустрија, истражување и енергетика (ИТРЕ), Комитетот за економски и монетарни прашања (ЕКОН) и Комитетот за вработување и социјални прашања (ЕМПЛ). Таа е алтернативен член на Комитетот за буџети (BUDG) и на Делегацијата за односи со Арапскиот Полуостров (DARP) [8] и исто така била вклучена во Комисијата за истражување на шпионскиот софтвер Пегасус (PEGA). [7]

Покрај нејзините комисиски задачи, Кајли е членка на Интергрупата на Европскиот парламент за рак, [9] на Интергрупата на Европскиот парламент за попреченост, на Делегацијата во Комитетот за парламентарна соработка ЕУ-Русија (D-RU) и на Делегацијата за односи со Соединетите Американски Држави (Д-САД). [10]

Таа е добитник на наградата МЕП за нови технологии за 2018 година. [11]

Кајли станала еден од четиринаесетте потпретседатели на Европскиот парламент на 18 јануари 2022 година, откако била избрана во првиот круг со 454 гласови. Таа била суспендирана од потпретседателските должности на 10 декември. [12] [13]

Помеѓу 2019 и 2022 година, Кајли се наоѓала на чело на грчката делегација на S&D до нејзиното исклучување од партијата.

На 13 декември 2022 година, Европскиот парламент гласал за отстранување на Кајли од нејзината позиција како еден од нивните потпретседатели, со 625 гласови за смена, еден против и два воздржани. [14] [15] [16]

Обвиненија за корупција и апсење

уреди

На 9 декември 2022 година, Кајли била уапсена од белгиската федерална полиција по истрага за организиран криминал, корупција и перење пари поврзани со напорите за лобирање за поддршка на Катар; бидејќи Кајли уживала пратенички имунитет, нејзиното апсење не било на првичното планирање на операцијата што ја започнале белгиските власти тој ден, но случувањата во текот на денот го навеле истражниот судија Мишел Клез (главен шеф на операцијата) да заклучи дека Кајли е фатена во флагрантен случај. [17] [18] При апсењето кај нејзиниот татко бил пронајден куфер со готовина, а во нејзиниот дом биле пронајдени торби со готовина. [19] Истиот ден таа била суспендирана и од Социјалистите и од Демократската група со која е во Европскиот парламент и од нејзината национална партија ПАСОК. [20] Како дел од истрагата, белгиската полиција извршила рација во 16 домови и уапсила најмалку четворица други, вклучително и парламентарниот асистент Франческо Џорџи ( животниот сопатник на Кајли [21] ), поранешниот европратеник Антонио Панцери (за кого Џорџи работел во парламентот и со кого ја основале невладината организација за човекови права „Борба против неказнивоста“), [22] и таткото на Кајли, Александрос Кајлис, кој бил уапсен пред хотелот каде што престојувал со куфер со готовина. [17] [23] [18] За време на рациите над 600.000 евра во готовина биле пронајдени од истражителите. [24] [25] [26]

Апсењето на Александрос Кајлис пред неговиот хотел со куфер со готовина го навело истражниот судија Мишел Клез да заклучи дека се работи за флагрантен случај. Специјален полициски тим од десетина полицајци, придружуван од судијата Клез лично, потоа се упати кон домот на Кајли и ја уапсил. Кајли не се спротивставила, но била видно потресена и во состојба на шок и збунетост, плачела; Клез ја испрашувал повеќе од пет часа. [17] [27]

Адвокатите на Кајли, Андре Рисопулос и Михалис Димитракопулос, протестирале против постапките на белгиските власти како грубо пречекорување на судската моќ. Во интервју за италијанскиот весник „Кориере дела сера“, Димитракопулос изјавил дека апсењето и првичните сослушувања на Кајли биле проблематични бидејќи таа била во состојба на шок, страв и збунетост и дека белгиските власти не ѝ дале сигурен преведувач на француски јазик. [28]

Адвокатот понатаму тврдел дека дури по една недела Кајли можела да сведочи „во мирна средина“, каде што била „во доволно добра психолошка состојба за да биде целосно свесна што зборува“, и дека тоа е „прв пат таа имаше добар преведувач“. [28]

На 12 декември 2022 година, грчката управа за спречување иперење пари објавила дека ги замрзнала сите средства на Кајли и членовите на нејзиното блиско семејство. Ова ги вклучувало сите банкарски сметки, сефови, компании и други финансиски средства. Од особен интерес за властите, според шефот на Управата за спречување и перење пари, е новоформираната компанија за недвижнини во атинскиот кварт Колонаки. [29] [30]

Времето на апсењата се совпаднало со Светското првенство во 2022 година што се одржило во Катар. Во тоа време, имало значителни критики за домаќините од Европската Унија, но за време на говорот во Европскиот парламент, Кајли го пофалила досието за човекови права во земјата и ги критикувала обвинувањата за корупција упатени против Катар. [31] [32]

На 5 јануари 2023 година, Кајли, од ќелијата каде што е затворена во затворот Харен надвор од Брисел, ги обвинила белгиските власти за „нечовечкото“ однесување кон неа. Од денот на нејзиното апсење и последователно затворање, таа бара дозвола да се сретне со својата 22-месечна ќерка во затвор или, доколку тоа не успее, да ја види преку Skype. Сепак, двете барања биле одбиени; [33] Кајли изјавила: „Ме измачуваат, ова е толку неправедно што не можам да го издржам и се распаѓам. [б 2] Кој е проблемот што моето девојче го [33] држат подалеку од мене?". Во затворот, попладнето на 6 јануари; [34] за прв пат Кајли да ја видела својата ќерка по нејзиното апсење во декември. [35] [36] Таткото на Кајли, Александрос Кајлис, го донел детето во затворот Харен. [36]

Тројцата обвинети заедно со Кајли, Франческо Џорџи (момчето на Кајли), Антонио Панцери (италијански поранешен европратеник и поранешен претседател на Поткомитетот за човекови права на Европскиот парламент) и Николо Фига-Таламанка (лобист и активист на НВО) се опишани како виновни за обвиненија за корупција и перење пари. [36]

Од нејзиното затворање, Кајли е надгледувана од внатрешни психолози од затворот Харен. Кајли одбила да го искористи своето право, според белгискиот закон, да се сретне со психолог; сепак, вработените во затворот Харен оцениле дека тоа е неопходно за неа. [37] [38] Психолозите биле присутни и на средбата на Кајли со нејзината ќерка. [38] Адвокатите на Кајли тврдат дека самите белгиски власти се виновни за секоја психолошка штета нанесена на Кајли, особено при нејзините рани испрашувања, кои адвокатите ги оспоруваат како правно проблематични. [28]

На 19 јануари 2023 година, закажаното рочиште на Основниот суд во Брисел го отфрлило барањето на Кајли да биде ослободена од истражниот затвор и да биде ставена под алтернативни мерки, како што е електронска нараквица. [39] Михалис Димитракопулос (адвокатот на Кајли) изјавил: „16 часа беше во полициска ќелија, а не во затвор. . . . Нејзе и беше одбиено второто ќебе. Ја земаа јакната. Ова е тортура[39] [40]Светлото беше запалено цело време. Таа не можеше да заспие.“ [39] [40] Андре Рисопулос (адвокатот на Кајли со седиште во Брисел) изјавил дека Кајли била држен во самица од 11 до 13 јануари 2023 година [39] [40] Како одговор на овие изјави на адвокатите на Кајли, портпаролот на белгиското федерално обвинителство изјавил: „Не сум слушнал ништо за ова во досието или во кое било друго време“. [40]

На следното рочиште на 16 февруари 2023 година повторно било отфрлено барањето на Кајли да биде ослободена или ставена под алтернативни мерки и било одлучено таа да остане во притвор. [41] Кајли го сменила својот белгиски адвокат од Андре Рисопуло во Свен Мери некое време пред сослушувањето. [42]

Контроверзи внатре во ПАСОК

уреди

Дури и пред нејзиното апсење, Кајли била контроверзна фигура во Панхеленското социјалистичко движење (ПАСОК), [43] бидејќи таа редовно се дистанцирала од ПАСОК и усвоила позиции слични на оние на грчките конзервативни партии. [43] По нејзиното апсење, претседателот на ПАСОК Никос Андрулакис ја опишал како „тројански коњ на Нова демократија“, [43] [44] и најавил дека нема повторно да биде кандидат за ПАСОК. [43]

Во 2021 година се шпекулирало дека планирала кандидатура за претседател на ПАСОК. [45]

Личен живот

уреди

Кајли и нејзиниот партнер Франческо Џорџи, 35-годишен парламентарец, имаат ќерка родена во 2021 година [3]

Забелешка

уреди
 1. Sometimes transliterated "Madalena".
 2. "Βασανίζομαι. Είναι άδικο αυτό. Δεν αντέχω. Καταρρέω. Τι τους φταίει η μικρή και την κρατάνε μακριά μου."[33] [I am being tortured, this is so unfair that I cannot stand it, and I am breaking down. What is the problem with my little girl, why are they keeping her away from me?]

Наводи

уреди
 1. „Curriculum vitae Eva Kaili“. 25 April 2022. Архивирано од изворникот на 12 December 2022. Посетено на 10 December 2022.
 2. „Εύα Καϊλή (Eva Kaili)“. HuffPost (грчки). Посетено на 1 March 2023.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Stamouli, Nektaria (13 Dec 2022). „The long rise and abrupt fall of Greek MEP Eva Kaili“. Politico Europe (англиски).
 4. Weisenthal, Joe (9 November 2011). „One-On-One With Eva Kaili, The Most Popular Greek Politician In The World“. Business Insider (англиски). Посетено на 12 December 2022.
 5. Kyriakidou, Dina; Papadimas, Lefteris (3 November 2011). „Greek prime minister faces knife-edge survival vote“. Reuters. Архивирано од изворникот на 18 June 2020.
 6. Donadio, Rachel (4 November 2011). „Greek Leader Survives Vote, Bolstering Deal on Europe Debt“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 20 October 2020.
 7. 7,0 7,1 „Eva Kaili“. RegHorizon (англиски). Архивирано од изворникот на 12 December 2022. Посетено на 12 December 2022.
 8. „Home | Eva KAILI | MEPs | European Parliament“ (англиски). Посетено на 12 December 2022.
 9. „Intergroup, Members of the Intergroup“, European Cancer Patient Coalition (ECPC), Архивирано од изворникот на 3 October 2020
 10. „Members of the Disability Intergroup - S&D“, European Disability Forum, Архивирано од изворникот на 12 December 2022
 11. „Eva Kaili wins MEP of the year award in Brussels“. themanews.com. 22 March 2018. Посетено на 17 August 2021.
 12. „Greek MEP stripped of vice president powers over graft probe“. Deutsche Welle. 11 December 2022.
 13. Chini, Maïthé (13 December 2022). „Qatar corruption scandal: MEP Eva Kaili removed as Vice-President of EU Parliament“. Brussels Times. Посетено на 13 December 2022.
 14. Camut, Nicolas (13 December 2022). „EU Parliament removes VP status from Eva Kaili“. Politico Europe.
 15. „Mutanklagad Kaili bortröstad som vice talman i EU-parlamentet“ [Accused of bribery, Kaili voted out as vice-president of the EU Parliament]. SVT Nyheter. 13 December 2022.
 16. „Minutes of proceedings“ (PDF). European Parliament. 13 December 2022. Посетено на 14 December 2022.
 17. 17,0 17,1 17,2 Colart, Louis; Matriche, Joël; Clérix, Kristof ("Knack") (11 December 2022). „Cash, flagrant délit et perquisitions sensibles: le récit de trois jours d'une enquête anti-corruption inouïe“. Le Soir.
 18. 18,0 18,1 „Four charged in connection with Qatar corruption scandal at European Parliament“. Euronews. 9 December 2022.
 19. „Cash found in MEP Kaili's Brussels home: reports“. Kathimerini. 10 December 2022.
 20. Maishman, Elsa (9 December 2022). „Eva Kaili: Senior EU lawmaker arrested over alleged bribery by Gulf state“. BBC News (англиски). Посетено на 12 December 2022.
 21. Kokkinidis, Tasos (15 December 2022). „Qatargate: Kaili's Partner Reportedly Confesses He Was Bribed“. GreekReporter.com (англиски). Посетено на 16 December 2022.
 22. Jacqué, Philippe; Stroobants, Jean-Pierre (11 December 2022). „European Parliament jolted by investigation into alleged corruption benefiting Qatar“. Le Monde (англиски). Посетено на 13 December 2022.
 23. „Belgium makes EU parliament arrests in Qatar corruption probe“. France24. 9 December 2022.
 24. Coulart, Louis; Matriche, Joël; Clerix, Kristof (9 December 2022). „Soupçons de corruption par le Qatar: la vice-présidente du Parlement européen Eva Kaili interpellée“. Le Soir.
 25. Wheaton, Sarah; Camut, Nicolas (9 December 2022). „Belgian police raid homes over Qatar lobbying at EU Parliament“. Politico Europe.
 26. Balboni, Julien (10 December 2022). „Des sacs d'argent liquide trouvés au domicile de la vice-présidente du Parlement européen“ [Bags of cash found at the home of the vice-president of the European Parliament]. L'Echo (француски).
 27. „Εύα Καϊλή: Η 5ωρη ανάκριση και τα «καυτά» ερωτήματα“ [Eva Kaili: The 5-hour interrogation and the "searing" questions]. To Vima. 17 December 2022.
 28. 28,0 28,1 28,2 Guastella, Giuseppe (26 December 2022). „Qatargate, Kaili: "Se rilasciata, resterò in Belgio. Sono innocente e lotterò fino alla fine". Corriere della Sera.
 29. „Corruption au Parlement européen: Athènes gèle tous les avoirs de la vice-présidente Eva Kaili écrouée“ [Corruption in the European Parliament: Athens freezes all assets of imprisoned Vice-President Eva Kaili]. Le Soir (француски). 12 December 2022. Посетено на 12 December 2022.
 30. Kokkinidis, Tasos (12 December 2022). „Qatar Scandal: Greece Freezes All Assets Owned by MEP Eva Kaili“. Greek Reporter. Архивирано од изворникот на 12 December 2022. Посетено на 12 December 2022.
 31. „Situation of human rights in the context of the FIFA world cup in Qatar (debate)“. European Parliament. 21 November 2022. Посетено на 15 December 2022.
 32. Празен навод (help)
 33. 33,0 33,1 33,2 „Εύα Καϊλή: «Καταρρέω, τι τους φταίει η μικρή;»“ [Eva Kaili "I'm collapsing, what's wrong with the little one"]. Ta Nea (грчки). 4 January 2023.
 34. Stamouli, Nektaria (5 January 2023). „Eva Kaili to see her child in jail. The MEP's lawyer has suggested that Belgian authorities used the toddler as a pressure point“. Politico Europe.
 35. „Εύα Καϊλή: Η De Standaard τη συνδέει άμεσα και με το Μorocco Gate - Συντονιστής ο Τζόρτζι“ [Eva Kaili: De Standaard directly connects her with Morocco Gate - Moderator Georgi]. CNN Greece (грчки). 6 January 2023.
 36. 36,0 36,1 36,2 Bouloutza, Penny (7 January 2022). „Kaili sees daughter for the first time“. Ekathimerini.
 37. „Εύα Καϊλή: Το επισκεπτήριο ψυχολόγου στη φυλακή Τη βλέπουν μόνο ο δικηγόρος της και ένα συγγενικό πρόσωπο“ [Eva Kaili: The visit of the psychologist in the prison Only her lawyers and a relative see her]. Star Channel (грчки). 16 December 2022.
 38. 38,0 38,1 „Με το παιδί της παρουσία ψυχολόγου η Ε. Καϊλή“ [E. Kaili with her child in the presence of a psychologist]. Alpha TV (грчки). 6 January 2023. Архивирано од изворникот на 2013-08-19. Посетено на 2023-04-08.
 39. 39,0 39,1 39,2 39,3 „MEP Kaili to remain in prison“. Kathimerini. 19 January 2023.
 40. 40,0 40,1 40,2 40,3 Gijs, Camille (19 January 2023). „Suspect in Qatar corruption scandal protests treatment in Belgian jail Greek EU lawmaker Eva Kaili was arbitrarily placed into solitary confinement, her lawyers say“. Politico Europe (англиски).
 41. Belga (16 February 2023). „Qatargate: Marc Tarabella, Eva Kaili et Pier Antonio Panzeri maintenus en détention“ [Qatargate: Eva Kaili and Pier Antonio Panzeri kept in detention]. Le Soir.
 42. Liboreiro, Jorge; Koutsokosta, Efi; Psara, Maria; Genovese, Vincenzo (16 February 2023). „Corruption scandal: MEP Eva Kaili to remain in prison despite lawyer's pleas for electronic bracelet“. Euronews.
 43. 43,0 43,1 43,2 43,3 „Qui est Eva Kaili, l'eurodéputée grecque soupçonnée de corruption en lien avec le Qatar?“ [Who is Eva Kaili, the Greek MEP suspected of corruption in connection with Qatar?]. Europe 1 (француски). 11 December 2022. Посетено на 15 December 2022.
 44. Jones, Sam; Smith, Helena; Rankin, Jennifer (11 December 2022). „Four people charged over Qatar's alleged bribing of EU officials“. The Guardian.
 45. Papadopoulos, Pavlos (19 December 2022). „Εύα Καϊλή: Από το Συντριβάνι στο κελί του Αρεν“ [Eva Kaili: From the Fountain to Aren's cell]. Kathimerini. Посетено на 21 December 2022.

Надворешни врски

уреди