Дидерзе (германски: Didderse) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Дидерзе
Поглед на Дидерзе
Поглед на Дидерзе
Грб на Дидерзе
Дидерзе is located in Германија
Дидерзе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Папентајх
Градоначалник Рандолф Мос (СДП)
Основни податоци
Површина 7,41 км2
Надм. височина 60 м
Население 1.316 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 178 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38530
Повик. бр. 05373
Портал www.papenteich.de
Местоположба на Дидерзе во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°22′51″N 10°24′9″E / 52.38083° N; 10.40250° E / 52.38083; 10.40250Координати: 52°22′51″N 10°24′9″E / 52.38083° N; 10.40250° E / 52.38083; 10.40250

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Дидерзе се наоѓа помеѓу природните паркови Елм-Лапвалд и Зидхајде на реката Окер.

Соседни општиниУреди

Дидерзе се граничи со следниве општини (од север, надесно): Хилерзе, Аденбител, Вендебург и Едемисен.

ИсторијаУреди

Првото документирано спомнување на Дидерзе било во 780 година. Порано, селото било познато како Тиденхузен (Tiddenhusen). По административната реформа во 1974 година, Дидерзе припаѓало на округот Пајне, во 1981 година повторно била префрлена во округот Гифхорн.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди