Даут Харадинај

политичар

Даут Харадинај (6 април 1974) е поранешен член на ОВК, ОВПМБ и ОНА.

Даут Харадинај
ПрекариМалиќи
РодUCK KLA.png ОВК
Ushtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниКосовска војна
Воен конфликт во Македонија, 2001
РодниниБрат на Рамуш Харадинај
Контактира со Мухамед ал-Завахири, организатор на муџахедини во овој регион

Тој е брат на Рамуш Харадинај и командант на заштитната зона Карадак, како и политички водач на Демократска алијанса на Косово. Во времето кога бил во служба на ОВПМБ, во некоја битка ја загубил левата рака[1].

Во редовите на ОНА бил вклучен во февруари 2001 година, и бил одговорен најпрвин за реонот околу селото Танушевци, а подоцна дејствувал и во реонот на Куманово и Липково[2]. Командир во 113 регионална бригада „Исмет Јашари“ на ОНА.

На 19 јуни 2002 година тој бил уапсен[3] и осуден на пет години затвор поради убивање и малтретирање етнички Албанци на Косово во 1999 година[4].

На 24 јули 2001 година бил ставен на македонската црна список на граѓани[5], а на 27 јули е ставен ѝ на списокот на американскиот претседател Џорџ Буш[6]. Даут Харадинај е познат е по прекарот „Малиќи"

НаводиУреди

  1. „www.vmacedonia.com“. Посетено на 15 февруари 2011.
  2. „Бела Книга- Теророзмот на т.н. Ослободителна национална армија“, Министерство за Внатрешни работи, стр. 90
  3. „А1 телевизија: Уапсен Даут Харадинај“. Посетено на 15 февруари 2011.
  4. „Дневник: Даут Харадинај осуден на пет години затвор“. Посетено на 15 февруари 2011.
  5. „македонска црна листа“. Посетено на 2010-12-25.
  6. http://www.vmacedonia.com/crisis/doc/bulletin.txt