Тимлицвалде

Тимлицвалде (германски: Thümmlitzwalde) — село и поранешна општина во округот Лајпциг во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2011 година е дел од градот Грима.

Тимлицвалде
Место во Грима
Грб на Тимлицвалде
Тимлицвалде is located in Германија
Тимлицвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Град Грима
Основни податоци
Површина 55,88 км2
Надм. височина 173 м
Население 3.216  (31 декември 2009)
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04668
Повик. бр. 034386
Портал www.gemeinde-thuemmlitzwal.de
Координати 51°10′N 12°55′E / 51.167° СГШ; 12.917° ИГД / 51.167; 12.917Координати: 51°10′N 12°55′E / 51.167° СГШ; 12.917° ИГД / 51.167; 12.917