Мучен (германски: Mutzschen) — поранешен град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 13 километри источно од Грима и 21 километар северозападно од Дебелн. Од 1 јануари 2012 година бил припоен кон градот Грима.[1]

Мучен
Место во Грима
Авионски поглед кон Мучен
Авионски поглед кон Мучен
Грб на Мучен
Мучен is located in Германија
Мучен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Град Грима
Место единици 8
Основни податоци
Површина 29 км2
Надм. височина 169 м
Население 2.272  (31 декември 2010)
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04688
Повик. бр. 034385
Портал www.mutzschen.de
Координати 51°16′N 12°54′E / 51.267° СГШ; 12.900° ИГД / 51.267; 12.900Координати: 51°16′N 12°54′E / 51.267° СГШ; 12.900° ИГД / 51.267; 12.900

НаводиУреди