Нерхау (германски: Nerchau) — поранешен град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2011 година е дел од градот Грима. Се наоѓа на реката Мулде, 7 километри североисточно од Грима и 30 километри источно од Лајпциг.

Нерхау
Место во Грима
Грб на Нерхау
Нерхау is located in Германија
Нерхау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Град Грима
Основни податоци
Површина 39,94 км2
Надм. височина 140 м
Население 3.899  (31 декември 2009)
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04685
Повик. бр. 034382
Портал www.nerchau.de
Координати 51°16′N 12°47′E / 51.267° СГШ; 12.783° ИГД / 51.267; 12.783Координати: 51°16′N 12°47′E / 51.267° СГШ; 12.783° ИГД / 51.267; 12.783

Надворешни врскиУреди