Грб на град Добрич Добрич

Бугарија Бугарија

Површина ? 2
Население 89.472[1]
Регистарска ознака ТХ (BG)
Административна поделба Добричка област
Градоначалник Детелина Николова (ГЕРБ)
Надморска висина 225 m
Мрежно место www.dobrich.org
Координати: 43° 34′ С, 27° 50′ И

Dobrich location in Bulgaria.png

Добрич (бугарски: Добрич) е град во североисточниот дел на Бугарија и е административен центар на Добричка област и општината Добрич. Градот е центар на Јужна Добруџа, а во времето на комунистичкото владеење во Бугарија го носел името Толбухин според советскиот маршал Толбухин. На исток од Добрич се ноаѓа Црно Море (Балчик и Албена).

НаводиУреди