Градиште (Герман)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Градиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Герман. Наоѓалиштето претставува градиште од доцна антика. На 1 км североисточно од наоѓалиштето Црквиште, југоисточно од Станишков Дол, на зарамнето плато од 50 × 50 м има многу градежен материјал и фрагменти од керамички садови, питоси и тегули.[1]

Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 42°16′41″N 22°6′11″E / 42.27806° N; 22.10306° E / 42.27806; 22.10306Координати: 42°16′41″N 22°6′11″E / 42.27806° N; 22.10306° E / 42.27806; 22.10306
Основни податоци
Место Герман
Општина Ранковце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцна антика
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 194, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069