Селиште (Герман)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Селиште


Местоположба 42°16′41″N 22°6′11″E / 42.27806° СГШ; 22.10306° ИГД / 42.27806; 22.10306
Основни податоци
Место Герман
Општина Ранковце
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Герман. Претставува населба од доцна антика. Во маалото Павлевци, на мало ритче со зарамнето плато се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови со фина и груба фактура и претежно со црвена боја. .[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 194, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069