Црквиште (Герман)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Црквиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Герман. Наоѓалиштето претставува црква од среден век. Во нивата на С. Станисовски има остатоци од мала црква со апсида на источната страна и со димензии од 15 × 10 м.[1]

Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 42°16′41″N 22°6′11″E / 42.27806° N; 22.10306° E / 42.27806; 22.10306Координати: 42°16′41″N 22°6′11″E / 42.27806° N; 22.10306° E / 42.27806; 22.10306
Основни податоци
Место Герман
Општина Ранковце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 194, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069