Голдистал (германски: Goldisthal) — општина во округот Зонеберг, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Голдистал
Културниот дом во Голдистал
Културниот дом во Голдистал
Културниот дом во Голдистал
Грб на Голдистал
Голдистал во рамките на Германија
Голдистал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Градоначалник Андреас Гирбарт (независен)
Основни податоци
Површина 19,69 км2
Надм. височина 512 м
Население 367 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON
Пошт. бр. 98746
Повик. бр. 036781
Портал www.goldisthal.de
Местоположба на Голдистал во рамките на округот Зонеберг
Карта
Карта
Координати 50°31′0″N 11°0′0″E / 50.51667° СГШ; 11.00000° ИГД / 50.51667; 11.00000

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Местото се наоѓа во горниот дел на долината на Шварца, длабоко во Тириншките Шкрилни Планини. Голдистал се наоѓа на северната граница на округот и е единствено место во округот целосно северно од Ренштајг.

Најблиски поголеми градови се Илменау на северозапад и Зонеберг на југоисток. Источно од местото се наоѓа врвот Вурцелберг со 843 метри и езерото Голдистал.

Соседни општини

уреди

Општината се граничи со следниве места (почнувајќи од север, надесно): Кацхите, Нојхаус на Ренвег и Масерберг.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди