Генерал Тошево (бугарски: Генерал Тошево) — град во Североисточна Бугарија, административен центар на општината Генерал Тошево во Добричката Област. Има население од околу 6.283 жители (2022).[1]

Генерал Тошево
Генерал Тошево
град
Поглед на читалиштето во градот
Поглед на читалиштето во градот
Генерал Тошево is located in Бугарија
Генерал Тошево
Генерал Тошево
Местоположба на Генерал Тошево во Бугарија
Координати: 43°42′01″N 28°02′12″E / 43.700309° СГШ; 28.036558° ИГД / 43.700309; 28.036558
ЗемјаБугарија
ОбластДобрич
ОпштинаГенерал Тошево
Управа
 • ГрадоначалникВалентин Димитров (БСП)
Површина
 • Вкупна63,7 км2 (24,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000230000000230 м
Население (2022)
 • Вкупно6.283
 • Густина99/км2 (260/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код9500
Повик. бр.+359 05731
Мреж. местоgeneraltoshevo.bg

Географија и местоположба

уреди

Градот се наоѓа во историскиот регион Јужна Добруџа на 25 километри североисточно од регионалниот центар Добрич.

Историја

уреди

Според археолошките докази, областа била населена од Гетите во антиката, а потоа и од античките Римјани. Денешниот град за првпат се споменува во 1573 година во османлиските даночни регистри како Кас’м. Околниот регион станал дел од Бугарската држава по нејзиното основање во 681 година додека не била освоена од Османлиите кон крајот на 14 век. Тоа останал под османлиска власт до ослободувањето на Бугарија во 1878 година. По Втората балканска војна, Бугарија била принудена да го отстапи на Романија заедно со цела Јужна Добруџа. Првично селото бил преименувано на Сфантул Думитру („Свети Димитриј“) во 1918, а потоа, во 1934 година на Јон Георге Дука во чест на политичарот и премиер на Романија, убиен од Железната гарда претходната година. Исто така под романска власт селото било окружен центар на округот Калиакра.

Селото и било вратено на Бугарија според Договорот од Крајова од 1940 година. Денешното име го добило во 1942 година во чест на бугарскиот генерал Стефан Тошев, а за град било прогласено во 1960 година.

Во 1951 година во градот бил основан Институтот за пченица и сончоглед.

Наводи

уреди
  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.

Надворешни врски

уреди