Влашки Дол (Псача)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Влашки Дол


Местоположба 42°9′59″N 22°12′11″E / 42.16639° СГШ; 22.20306° ИГД / 42.16639; 22.20306Координати: 42°9′59″N 22°12′11″E / 42.16639° СГШ; 22.20306° ИГД / 42.16639; 22.20306
Основни податоци
Место Псача
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Влашки Долархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Псача. Претставува населба од доцноантичко време.

Во нивата на Трајко Маринин, која зафаќа простор од над 1 хектар, се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и многу градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 201. ISBN 9989649286.