Манастириште (Псача)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Манастириште


Местоположба 42°9′59″N 22°12′11″E / 42.16639° СГШ; 22.20306° ИГД / 42.16639; 22.20306Координати: 42°9′59″N 22°12′11″E / 42.16639° СГШ; 22.20306° ИГД / 42.16639; 22.20306
Основни податоци
Место Псача
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Псача. Претставува населба од доцноантичко време.

На 150 м јужно од Крива Река, на блага височинка што е пресечена со суводолица, селаните откриле повеќе темели од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 201. ISBN 9989649286.