Винковци (хрватски: Vinkovci) — град во Хрватска. Градот е дел од историско-географската област Славонија, а административно е дел од Вуковарско-сремската жупанија. Според пописот од 2011 година, градот имал население од 35,312,[2] и со тоа Винковци е најголем град во жупанијата. Во околината на градот има поголем број села, па така Винковци е еден вид транспортен и трговски центар на регионот. Винковци е познат по тоа што е локација на главниот настан на романот Убиство во Ориент-експрес од Агата Кристи.

Винковци
Vinkovci
град
Винковци
Винковци
Амблем на Винковци
Амблем
Држава Хрватска
РегионСлавонија
Жупанија Вуковарско-сремска
Управа
 • Видград
 • ГрадоначалникМладен Карлиќ
Површина[1]
 • град94,21 км2 (3,637 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009000000090 м
Население (2011)[2]
 • град35.312
 • Густина3,7/км2 (9,7/ми2)
 • Градскo32.029
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код32100
Повик. бр.32
Рег. таб.VK
Мреж. местоvinkovci.hr

Географија уреди

Виковци се наоѓа во источниот дел на Славонија, на 19 км југозападно од Вуковар, 24 км од Жупања и 43 км јужно од Осиек. Градот се наоѓа во рамница на реката Босут на надморска висина од околу 90 м.

Демографија уреди

Според пописот од 2011 година, градот имал 35.312 жители, а етничкиот состав бил:[3]

Збратимени градови уреди

Винковци е збратимен со следниве градови:

Наводи уреди

  1. „Vinkovci“ (хрватски). Vukovar-Srijem County. 2009. Посетено на 2010-08-12.
  2. 2,0 2,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Винковци“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  3. „Насееление по етничка припадност, по градови/општиин, попис 2011: Вуковарско-сремска жупанија“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  • Cresswell, Peterjon; Atkins, Ismay; Dunn, Lily (10 July 2006). Time Out Croatia (First. изд.). London, Berkeley & Toronto: Time Out Group Ltd & Ebury Publishing, Random House Ltd. 20 Vauxhall Bridge Road, London SV1V 2SA. ISBN 978-1-904978-70-1. Посетено на 10 March 2010.

Надворешни врски уреди