Широк Брег или според официјалната транскрипција Широки Бриег (босански, српски, хрватски: Široki Brijeg) — град и општина во југозападна Босна и Херцеговина. Во периодот од 1945 до 1990 година градот се викал Лиштица, по реката која поминува низ него. Градот се наоѓа во Западнохерцеговскиот кантон во Федерацијата Босна и Херцеговина. Широк Брег има население нешто околу 10.000 жители.

Широк Брег
Široki Brijeg
Панорамска слика на градот.
Панорамска слика на градот.
Знаме на Широк БрегАмблем на Широк Брег
Амблем
Местположба на Широки Бриег
Местположба на Широки Бриег
Широк Брег is located in Bosnia and Herzegovina
Широк Брег
Широк Брег
Location of the city of Siroki Brijeg in Bosnia and Herzegovina
Координати: 43°22′N 17°35′E / 43.367° СГШ; 17.583° ИГД / 43.367; 17.583
ДржаваБосна и Херцеговина
ОпштинаШироки Бриег
Управа
 • ГрадоначалникМиро Краљевиќ
Население (1991)
 • Вкупно26,500
Повик. бр.+387 39
Мреж. местоhttp://www.sirokibrijeg.ba

Население уреди

1971 уреди

27.285 вкупно во општина Широк Брег:

  • Хрвати- 26.940 (98,73%)
  • Срби- 234 (0,85%)
  • Муслимани- 43 (0,15%)
  • Југословени- 12 (0,04%)
  • други- 56 (0,20%)

1991 уреди

Во 1991 година Општина Широк Брег имала 26,437 жители:

Само градот имал 6,864 жители, од кои 99.37% биле Хрвати.

Збратимени градови уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди