Венцел I (војвода на Саксонија-Витенберг)

Венцел I (германски: Wenzel I., Herzog von Sachsen-Wittenberg, роден во 1337 - починал на 15 мај 1388 во Целе) — владетел од династијата Аскани како војвода од Саксонија, изборен кнез од Саксонија и кнез од Линебург во периодот од 1370 до 1388 година.

Венцел I
Изборен кнез на Саксонија
На престол1370-1388
ПретходникРудолф II
НаследникРудолф III
Кнез од Линебург
На престол1370-1388
ПретходникМагнус II
НаследникБернард I и
Хајнрих I
Роден(а)ок.  1337
Починал(а)15 мај 1388(1388-05-15)
Целе
СопругиСесилија
Деца
ДинастијаАскани
ТаткоРудолф I
МајкаАгнес

Рани години уреди

Венцел бил син на војводата Рудолф I (починал во 1356) и на неговата трета сопруга Агнес од Линдов , ќерка на Улрих I од Линдов.

Управување уреди

Во декември 1370 година Венцел го наследил својот починат полубрат Рудолф II, бидејќи тој немал наследници. Во 1376 година како изборен кнез учествувал во изборот на Венцел IV Мрзливиот за германски крал и во 1377 година во Алтмарк помагнал во изборот на Карло IV за цар на Светото Римско Царство.

Венцел починал ненадејно од тешка болест за време на опсадата на Целе. Најверојатно бил отруен.

Семејство уреди

Рудолф II се оженил на 23 јануари 1367 година за Сесилија од Карара, ќерка на Франческо I Карара, грофот на Падова. Тие имале 6 деца:

Литература уреди

  • Lorenz Friedrich Beck: Herrschaft and Territorium des Herzöge of Saxe-Wittenberg (1212–1422). Potsdam, 2000. ISBN 3-932981-63-4
  • Heinrich Kühne: Die Askanier. Drei Kastanien Verlag, 1999. ISBN 3-933028-14-0
  • Georg Hirschfeld: Geschichte der Sächsisch-Askanischen Prince-Electoren. Julius Sittenfeld, Berlin 1884.
  • W. of Sommerfeld (1896), „Wenceslas“, Allgemeine Deutsche Biographie (ADB) (германски), 41, Leipzig: Duncker & Humblot, стр. 735–736

Надворешни врски уреди

Венцел I (војвода на Саксонија-Витенберг)
Роден(а): about 1337 Починал(а): 15 мај 1388
Владејачки титули
Претходник
Рудолф II
Изборен кнез на Саксонија
1370–1388
Наследник
Рудолф III
Претходник
Магнус II
Кнез од Линебург
1370–1388
со неговиот внук Албрехт (1370–1385)
Наследник
Бернард I и
Хајнрих I