Аскани

германска династија

Аскани или Анхалт (германски: Askanier, Anhalt) — германскo аристократскo семејствo и династиja. Во текот на својата историја и владеење, династијата управувала со Бранденбург и Саксонија-Анхалт.

Династија Аскани
ЗемјаГерманија, Руско Царство
ПрпадностГерманци
Основана1036
ОсновачЕзико од Бланенштет
Тековен владетелЕдвард
Последен владетелЈоаким Ернест
Титули
ИмотАнхалт
Распад1918

Првиот познат член од оваа династија бил грофот Езико од Бланенштет, кој се смета за предок на Асканите.

Маркгрофот Албрехт Мечката (1100-1170) бил основач на Маркгрофовија Браденбург во 1157 година. Неговите потомци управувале со Саксонија до 1423 година.

Најпозната од оваа династија е Катерина Велика, сопруга од 1 септември 1745 година на рускиот цар Петар III.

Надворешни врски

уреди
  • Ducal Family of Anhalt (of the House of Ascania) official web site
  • Marek, Miroslav. „GENEALOGY.EU: House of Ascania“. Genealogy.EU. Надворешна врска во |publisher= (help) (first page of a series)
  • Stirnet: Brandenburg1 (бара претплата) (genealogy of the Houses of Ascania and Brandenburg, including the most likely ancestry of the 11th-century House of Ascania)
  • Stirnet: Ascania1 (бара претплата) (an alternate possible ancestry of the 11th-century House of Ascania)