Весна Петрушевска

македонска глумица

Весна Петрушевска, позната и под нејзиниот прекар „Бејби“ — македонска ток-шоу водителка и глумица која е најпозната по нејзиното ток-шоу „Вртелешка“ кое достигна голема популарност и се емитувало повеќе години на македонска телевизија.[1]

Весна Петрушевска
Националност Македонка
Позната по улогата во:
Салон Хармони
Погрешно време
Занимање глумец

Животопис уреди

Петрушевска ја започнала својата глумечка кариера на 14 години, кога го имала првиот настап во македонскиот театар. На 16 години веќе го имала своето прво ток-шоу на МРТВ кое се викало „Пулсирање“. Подоцна го започнала својот најуспешен ТВ-проект, ток-шоуто „Вртелешка“, коe се емитувало неколку години, а потоа следувало и краткотрајното ток-шоу „Вечер со Весна“.[1] Таа исто така глумела во неколку претстави во различни македонски театри, меѓy која е и „Брачна игра“ заедно со Игор Џамбазов, која ја имаше својата премиера на 27 март 2016 година, во Македонскиот народен Театар.[2] Таа гостyвала на ток-шоуто „Еден на Еден“ на Жарко Димитриоски на 19 март 2016 година.[3][4]

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1993 Крик на немиот индијанец ТВ-филм
1995 Ангели на отпад ТВ-филм Оли
1998 Салон Хармони ТВ-серија Мимоза
1998 Денес, утре ТВ-филм Сања
2000-2001 Погрешно време ТВ-серија Сиси
2002 Наше маало ТВ-серија Мира
2005 Контакт ТВ-филм Вики
2010 Од денес за утре ТВ-серија
2014 До балчак ТВ-филм Дама 2
2018 Преспав ТВ-серија
2019-2022 Дајте музика ТВ-серија Професорка
2022 Тале и Корона ТВ-филм Самовилата Корона
2023 Домаќинство за почетници ТВ-филм Сандра

Глумечка кариера уреди

Петрушевска глумела во голем број македонски театарски претстави меѓy кои се: „Кој се пла­ши од Вир­џи­ни­ја Вулф?“, „Ва­ги­нал­ни мо­но­ло­зи“ и нејзината најпозната претстава: „Гос­по­ѓа Ми­ни­стер­ка“, која е изведена над 150 пати.[5][6][7] Исто така, глумела во филмот Контакт, македонскиот кандидат за најдобар странски-филм на Оскарите во 2007 година.[8][9]

Писателска кариера уреди

Во ноември 2016 година била издадена првата книга на Весна Петрушевска, автобиографската книга „Трофеј“, од страна на издавачкиот центар „Три“. Промоцијата на книгата била одржана на 9 ноември 2016 во хотелот „Парк резиденс“ во Скопје.

Издавачкиот центар Три ја опишал книгата како: „неверојатно искрена и трогателна исповед преку која Весна ќе ја запознаеме во различни аспекти на нејзината личност од минатото и сегашноста: како машкуданесто девојче, како глумица по вокација, која никогаш нема да се пензионира, ТВ-водителка, стендап-комичарка, ќерка и сестра, дваесет и четиричасовна мајка и пријателка, домаќинка... Но, пред сè, како човек со големо срце“.[10]

Личен живот уреди

Таа има две деца. Син Кирил, и ќерка, Мина. Таа исто така има 4 миленичиња.

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 http://fashionel.mk/intervju/intervju-vesna-petrushevska-zhivotot-e-iskluchitelno-kratok-za-da-se-zanimavame-so
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-04-14. Посетено на 2017-04-03.
  3. http://edennaeden.mk/vesna-bejbi-ni-doaga-vo-eden-na-eden/
  4. https://www.youtube.com/watch?time_continue=109&v=dn8I01kqhtw
  5. http://republika.mk/?p=151490
  6. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-07-29. Посетено на 2017-04-03.
  7. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-03-12. Посетено на 2017-04-06.
  8. http://www.imdb.com/name/nm1371711/?ref_=tt_cl_t4
  9. http://macedoniadaily.blogspot.it/2006/10/contact-in-palm-springs.html
  10. http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=&id=5c3944ba-61db-41be-8b7f-1bfee30ab962[мртва врска]

Надворешни врски уреди