Варош

село во Општина Прилеп

Варош или Марков Град — најстарата населба во Општина Прилеп, која преку пат на конурбација е споено со градот Прилеп, така што денес претставува негова населба.

Варош

Поглед на Варош со Прилепско Поле

Варош во рамките на Македонија
Варош
Местоположба на Варош во Македонија
Варош на карта

Карта

Координати 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° СГШ; 21.53250° ИГД / 41.35694; 21.53250
Регион Прилепско Поле
Општина Општина Прилеп
Население 3458[1] жит.
(поп. 2021)[2]

Шифра на КО 20010
Надм. вис. 680-700 м
Варош на општинската карта

Атарот на Варош во рамките на општината
Варош на Ризницата

Географија и местоположба уреди

 
Црквите „Св. Архангел Михаил“ и „Св. Димитрија“ во 30-те години на XX век
 
Фреска на Архангел Михаил од црквата „Св. Никола“ во Варош

Населбата се наоѓа северозападно од центарот на Прилеп. Се наоѓа на периферијата на Прилеп, во подножјето на Марковите Кули, на надморска височина од 680-700m.

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Населението во Варош е во постојан пораст. Според некои податоци во 1900 г. во Варош живеат 1380 жители.[3]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Варош се води како чисто македонско село во Прилепската каза на Битолскиот санџак со 210 куќи.[4]

Од пописите од 1981 и 1991 се гледа дека во Варош живееле 3175, односно 3274 жители. Според последниот попис од 2002 година, населбата Варош брои 3458 жители, од кои:[1]

Општествени установи уреди

Во Варош се наоѓа подрачното училиште „Блаже Конески“ во кое се изведува настава од 1 до 5 одделение.[5]

Администрација и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постојат избирачките места бр. 1443, 1444 и 1445 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 2.286 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости уреди

Според едно предание, во Варош некогаш постоеле 77 цркви.[8] Денес во Варош сочувани се шест цркви и тоа: Варошкиот Манастир со црквата „Св. Архангел Михаил“, „Св. Никола“, „Св. Богородица Пречиста“, „Св. Атанасиј“, „Св. Петар“ и „Св. Димитрија“.[9]

Археолошки наоѓалишта

Редовни настани уреди

Голем Петок (првиот петок после Велигден) се смета како Варошка слава и се одржува голем панашѓур под Варошкиот манастир.

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  3. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 247.
  4. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 21.
  5. „Образование“. Општина Прилеп.
  6. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. К. Цепенков, Марко (1989). Македонски народни приказни. Македонска книга. стр. 102. ISBN 8636900425.
  9. „Варош – Прилеп“. www.culturemap.mk.[мртва врска]

Надворешни врски уреди