Брезница (Кресненско)

село во Кресненско, Пиринска Македонија

Брезница (од 1971 г. офиц. Горна Брезница,[1] бугарски: Горна Брезница ) — село во Кресненско, денес во Општина Кресна, Пиринска Македонија, Бугарија.

Брезница
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Починати

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Николай Мичев, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878–1987“, София, 1989.

Надворешни врскиУреди