Поле (општинска заедница)

Полегермански: Polle) — поранешна општинска заедница во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во општината Поле. На 1 јануари 2010 година била споена со поранешната заедница Боденвердер, создавајќи ја новата општинска заедница Боденвердер-Поле.

Грб на Поле

Општинската заедница Полесе состоела од следниве општини:

  1. Бреферде
  2. Хајнзен
  3. Отенштајн
  4. Поле
  5. Фалбрух

Координати: 51°54′00″ N; 9°24′00″ E / 51.900° СГШ; 9.400° ИГД / 51.900; 9.400