Блајхероде

град во Германија

Блајхероде (германски: Bleicherode) — мал град во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Випер, 17 километри југозападно од окружниот град Нордхаузен.

Блајхероде

Bleicherode

Главната улица во Блајхероде
Главната улица во Блајхероде
Грб на Блајхероде
Блајхероде is located in Германија
Блајхероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Франк Роштек (ДХС)
Основни податоци
Површина 108,2 км2
Надм. височина 237 м
Население 10.244 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99752
Повик. бр. 036338
Портал www.bleicherode.de
Местоположба на градот Блајхероде во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Координати 51°25′0″N 10°34′0″E / 51.41667° СГШ; 10.56667° ИГД / 51.41667; 10.56667Координати: 51°25′0″N 10°34′0″E / 51.41667° СГШ; 10.56667° ИГД / 51.41667; 10.56667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Местото се наоѓа помеѓу масивите Харц и Хајнлајте и е опкружен од ридовите Блајхередер. Низ самиот град тече Блајхе, притока на Боде.

Градски единициУреди

Покрај самото градско јадро на Блајхероде, во градското подрачје влегуваат и местата: Блидунген, Еленде, Ецелсроде, Фридрикстал, Грацунген, Хајнроде, Хинштајн, Киндероде, Клајнбодунген, Кенигстал, Краја, Мителдорф, Мербах, Нора, Обердорф, Обергебра, Пустлебен, Вернроде, Випердорф, Волерслебен и Волкрамсхаузен.

ПрипојувањаУреди

На 22 јануари 1994 година кон градот била припоена Еленде, додека на 1 декември 2007 година, поранешната општина Обергебра.[2] На 1 јануари 2019 година кон градот биле припоени општините Ецелсроде, Фридрикстал, Хајнроде, Клајнбодунген, Краја, Нора, Випердорф и Волкрамсхаузен кон новиот град Блајхероде.[3] Сите овие општини претходно припаѓале на распуштената општинска заедница Хајнлајте.

ПолитикаУреди

Градски советУреди

Бројот на членови во градскиот совет на Блајхероде по новоосновањето на самиот град бил зголемен од 21 на 34 лица. На изборите одржани на 26 мај 2019 година биле избрани следниве членови:

Партија / Листа Места
CDU 10
Левица 5
WG-H/W 4
AfD 4
SPD 4
FDP 3
FFW-FW 2
F-CDU 1
RWK 1

ГрадоначалникУреди

Градоначаланикот Франк Роштек (CDU) бил повторно избран на општинските избори во 2019 година.[4]

Збратимени градовиУреди

Блајхероде е збратимен со следниве градови:

Познати личностиУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik
  3. Thüringer Gesetz- und Verordnungsblatt Nr. 14/2018 S. 795 ff., aufgerufen am 26. Januar 2019
  4. „Kommunalwahl 2019/Bürgermeisterwahlen“. mdr.de. Посетено на 2019-05-28.

Надворешни врскиУреди