Хајнлајте (општинска заедница)

општинска заедница во Германија

Хајнлајте (германски: Hainleite) — поранешна општинска заедница во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Волкрамсхаузен.

Општинската заедница Хајнлајте се состоела од следниве општини:

  1. Грослора
  2. Хајнроде
  3. Клајнфура
  4. Нора
  5. Випердорф
  6. Волкрамсхаузен

Координати: 51°25′01″ N; 10°42′00″ E / 51.417° СГШ; 10.700° ИГД / 51.417; 10.700