Бире (германски: Biere) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од јануари 2008 е дел од општината Берделанд.

Грб
Поглед кон Бире

Историја уреди

Градот Бире, најголемиот во неговата општина, имал статус на град (Stadt). Сега е административно седиште на Берделанд.

Поврзано уреди

51°58′N 11°39′E / 51.967° СГШ; 11.650° ИГД / 51.967; 11.650