Егерсдорф (германски: Eggersdorf) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од јануари 2008 е дел од општината Берделанд.

Поглед кон Егерсдорф
Грб

Поврзано

уреди

51°58′01″N 11°40′59″E / 51.967° СГШ; 11.683° ИГД / 51.967; 11.683