Ајлзен (општинска заедница)

Ајлзен (германски: Eilsen) — општинска заедница во округот Шаумбург, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Бад Ајлзен.

Грбот на општинската заедница

Општинската заедница Ајлзен се состои од следниве општини:

  1. Анзен
  2. Бад Ајлзен
  3. Бухолц
  4. Хесен
  5. Луден

Координати: 52°13′59″ N; 9°06′00″ E / 52.233° N; 9.100° E / 52.233; 9.100