Ацо Шопов (награда)

За истоимениот поет видете тука

Ацо Шопов претставува награда, највисоко поетско признание што го доделува Друштвото на писателите на Македонија. Таа го носи името на еден од најголемите македонски поети - Ацо Шопов и се доделува за најдобра книга поезија објавена во минатата година. Традиционално се доделува заедно со другите три награди на ДПМ на 13 февруари секоја година на денот на основањето на друштвото.

Биста на Ацо Шопов, дело на Васил Василев

Лауреати

уреди
Година Добитник За книгата
1998[1] Михаил Ренџов Јас Оксиморон
2000[2] Матеја Матевски Внатрешен предел
2001[3] Анте Поповски Света песна
2002[4] Петар Т. Бошковски Критичка точка
2003[5] Гане Тодоровски Орач или воин
2004[6] Катица Ќулавкова Слеп агол
2005[7] Веле Смилевски Педесет допевања
2006[8] Ристо Лазаров Чехопек
2007[9] Вера Чејковска Рабови
2008[10] Иван Василевски Утки
2009[11] Јован Стрезовски Слоеви
2010[12] Благој Самоников Неизносена ведрина
2011[13] Ристо Г. Јачев Редење на времето
2012[14] Весна Ацевска Будност.Лотос
2013[15] Братислав Ташковски Лоши песни
2014[16] Радован Павловски Се случува вечност
2015[17] Славе Ѓорго Димоски Јазичен триптихон
2016[18] Гордана Михаилова Бошнакоска Песна на ридот
2017[19] Ристо Василевски Оди во кругот
2018[20] Виолета Танчева-Златева Патот
2019[21] Панде Манојлов Јужни реки
2020[22] Даниела Андоновска-Трајковска Математичка поезија
2021[23] Санде Стојчевски Великата лирска песна: песни за Неа
2022[24] Зоран Пејковски Убавите жени

Наводи

уреди
 1. Димков, Тони (16 февруари 2010). „ТИВКИОТ ПОЕТ НА АПОКАЛИПСАТА“. Глобус Магазин (148). Архивирано од изворникот на 2020-08-03. Посетено на 2013-02-01.
 2. „Матеја Матевски го прифаќа признанието, ја одбива паричната награда“. Вест. Година: 1 Број:172 Петок 2/2/2001. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2013-02-01. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. „Анте Поповски ја доби наградата за најдобра поетска книга“. Дневник. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2013-02-01.
 4. „Свечено врачување на книжевните награди“. Дневник. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2013-02-01.
 5. „Гане Тодоровски ја доби наградата "Ацо Шопов" на ДПМ“. Вест. 1/30/2004. Посетено на 2013-02-01. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]
 6. „Катица Ќулавкова со наградата за најдобра поезија“. Вест. Година: 5 Број:1380 Петок 2/4/2005. Посетено на 2013-02-01. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]
 7. „Денови на книгата во Битола“. Вечер. Посетено на 2013-02-01.[мртва врска]
 8. Поповска, Невена (6 февруари 2007, 16:52). „Наградата „Ацо Шопов" доделена на „Чехопек" од Ристо Лазаров“. Утрински Весник. Посетено на 2013-02-01. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 9. „Рабови на Чејковска ја понесе "Ацо Шопов". Вечер. 1 февруари 2008  :: Бр. 13715. Посетено на 2013-02-01. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]
 10. Поповска, Невена (3 февруари 2009, 18:13). „Василевски и Урошевиќ лауреати на наградите „Ацо Шопов" и „Стале Попов". Утрински Весник. Посетено на 2013-02-01. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 11. „ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ НА ДПМ ЗА ПОЕЗИЈА И ПРОЗА ЗА 2009 ГОДИНА“. Култура во Македонија. Посетено на 2013-02-01.[мртва врска]
 12. „Ацо Шопов за Неизносена ведрина, Ванчо Николески за Цар Салтан“. Вечер. Посетено на 2013-02-01.[мртва врска]
 13. „Наградата „Ацо Шопов" за Ристо Г. Јачев, „Стале Попов" за Петре Димовски“. Марили. 10 февруари 2012 06:04. Посетено на 2013-02-01. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]
 14. „ДПМ ги награди Ацевска и Димковска“. Радио Слободна Европа. Посетено на 2013-02-01.
 15. „Ташковски и Андоновски – добитници на наградите „Ацо Шопов" и „Стале Попов"“. Радио Слободна Европа. Text "http://www.slobodnaevropa.mk/a/25254315.html" ignored (help); |access-date= бара |url= (help)
 16. „Награди за најуспешните книжевни остварувања“. Cooltura. Архивирано од изворникот на 2018-02-27. Посетено на 2015-02-13.
 17. „ДПМ ги соопшти добитниците на петте годишни награди за 2015“. Посетено на 2015-02-03.[мртва врска]
 18. „Објавени добитниците на годишните награди на ДПМ“. Архивирано од изворникот на 2018-02-27. Посетено на 2017-02-01.
 19. „Објавени добитниците на годишните награди на ДПМ“. Посетено на 2018-02-01.
 20. „Објавени добитниците на годишните награди на ДПМ“. Посетено на 2019-02-07.
 21. „ДПМ ГИ СООПШТИ ДОБИТНИЦИТЕ НА НАГРАДИТЕ ЗА 2019 ГОДИНА“. Посетено на 3 мај 2020.
 22. „ОБЈАВЕНИ ДОБИТНИЦИТЕ НА НАГРАДИТЕ НА ДПМ ЗА КНИЖЕВНАТА ПРОДУКЦИЈА ВО 2020 ГОДИНА“. Посетено на 05.02.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 23. „Доделени книжевните награди за минатата година“. Макфакс. 07.02.2022. Посетено на 7 февруари 2022. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 24. „Зоран Пејковски ja доби наградата „Ацо Шопов" на ДПМ за 2022“. Независен. 07.02.2023. Посетено на 12 февруари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)