Анхелика Ривера

Анхелика Ривера (шпански: Angélica Rivera) е родена на 2 август, 1970 и е мексиканска глумица.

Анхелика Ривера
Angelica Rivera.jpg
Роден(а)Анхелика Ривера Хуртадо
СопружникХосе Алберто Кастро, продуцент

Ран животУреди

Анхелика Ривера има 6 браќа. Еден ден, таа дознала дека глумицата Вероника Кастро снима видео во близина на местото каде што живеела и решила да разгледа како е. За нејзино изненадување, Кастро ја забележала и сугестирала дека таа е совршена за "The Face of the Herald", натпревар на кој Ривера победила во 1987. Ова многу влијаело на нејзината кариера.

Успех во живототУреди

Кариерата на глумицата Анхелика Ривера почнала уште кога таа имала 17(wikipedia spanish) години, кога победила на натпреварот "The Face of the Herald". Таа беше модел во видеото "Now You Can Leave" со Луис Мигел .Таа снимаше две ТВ/радио реклами, една за САД и друга за Јапонија, следени од видео програмата ТНТ од Марта Агуајо.

Теленовели во кои настапувалаУреди