Ален (Баден-Виртемберг)

Ален (германски: Aalen) – град во округот Осталбкрајс во источниот дел на сојузната покраина Баден-Виртемберг во Германија. Од 1 април 1956 година Ален има статус на „Гросе Крајсштат“ (главен град на округот)

Ален
Aalen
Aalen Joseph.jpg
Грб на Ален Aalen
Ален Aalen is located in Германија
Ален
Aalen
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Штутгарт
Округ Осталбкрајс
Градоначалник Тило Ренчер
Основни податоци
Површина 146,63 км2
Надм. височина 430 м
Население 67.344 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 459 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AA
Пошт. бр. 73430–73434
Повик. бр. 07361/-66/-67
Портал www.aalen.de
Местоположба на градот Ален
Aalen во рамките на округот Осталбкрајс
Карта
Координати 48°50′N 10°06′E / 48.833° N; 10.100° E / 48.833; 10.100Координати: 48°50′N 10°06′E / 48.833° N; 10.100° E / 48.833; 10.100

Во Ален забележливи се бројните градби со дрвена конструкција фахверк изградени од 16 до 18 век.[2]

ГеографијаУреди

Ален се наоѓа во горниот тек на реката Кохер, во подножјето на Швапска Јура на југ и југоисток и близу брдовитиот Елвангер на север, во сојузната покраина Баден-Виртемберг во округот Осталбкрајс, 70 км источно од Штутгарт и 48 км северно од Улм. Седиште е на округот Осталбкрајс и негов најголем град.

Градот се наоѓа на надморска висина од 430 метри. Површината на општината изнесува 146,6 км2 и е рангиран на 7-мо место во Баден-Виртемберг.

НаселениеУреди

Во самиот град, според податоци од 2015 година, живееле 67.344 жители. Просечната густина на населението била 454 жители /км2. Според населението Ален е 15. најнаселено место во Баден-Виртемберг.

Збратимени градовиУреди

Ален е збратимен со следните градови Partnerstädte sur www.aalen.de</ref> :

НаводиУреди

  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)
  2. Munro 1995, стр. 1

Надворешни врскиУреди